Unia Europejska a Nowy Jedwabny Szlak

Autor

  • Zdzisław W. Puślecki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Słowa kluczowe:

Unia Europejska, Chiny, Nowy Jedwabny Szlak, rozwój ekonomiczny, geopolityczna kalkulacja

Abstrakt

Głównym celem artykułu jest przedstawienie stanowiska Unii Europejskiej wobec Nowego Jedwabnego Szlaku jako nowego chińskiego projektu skierowanego zarówno do państw rozwiniętych, jak i rozwijających się, który ma poszerzyć powiązania ekonomiczne w skali globalnej. Główną metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu była metoda naukowa, w tym instytucjonalna, komparatywna, dokumentacyjna i statystyczna. Dodatkowo zastosowano także metodę dedukcyjną i metodę przewidywania indukcyjnego. Podjęte badania wskazują, że w Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, intensywnie rozmyśla się nad reakcją na chińskie plany inwestycyjne. Zauważa się, iż „Nowy Jedwabny Szlak” nie jest, jak sądzą niektórzy, jedynie sentymentalnym wspomnieniem, a próbą stworzenia ogromnego systemu, za pomocą którego Chińczycy chcą wycisnąć swoje piętno w świecie. Państwa Unii Europejskiej obawiają się, że celem tego nowego projektu jest przede wszystkim wzmocnienie oddziaływania Chin na gospodarkę światową i dążenie do zaspokojenia wyłącznie własnych interesów. We wnioskach wskazuje się, że w zależności od tego, jakie reguły będą obowiązywać w powyższym projekcie, będzie to albo współpraca, albo hegemonia.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Behrendt P., 2018, Nowy Jedwabny Szlak – projekt polityczny, Nowa Konfederacja, https://nowakonfederacja.pl/nowy-jedwabny-szlak-projekt-polityczny/ [dostęp: 22.05.2018].

Independent Trader, 2017, Jak Nowy Jedwabny Szlak zmieni świat?, https://independenttrader.pl/jak-nowy-jedwabny-szlak-zmieni-swiat.html [dostęp: 22.05.2018].

Karwasiński M., 2018, „Pas i Szlak” – chińska pułapka kredytowa?, Bankier.pl, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pas-i-Szlak-chinska-pulapka-kredytowa-Analiza-7576219.html [dostęp: 22.05.2018].

Onet, 2018, Zachód w opozycji do projektu wspieranego przez Polskę, https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zachod-w-opozycji-do-projektu-wspieranego-przez-polske/m3qryfw [dostęp: 22.05.2018].

Moll J., 2018, Nowy Jedwabny Szlak nie dla Polski? Rosja i Niemcy chcą zbudować „kolejowy Nord Stream 2”, zmianynaziemi.pl, https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nowy-jedwabny- szlak-nie-dla-polski-rosja-i-niemcy-chca-zbudowac-kolejowy-nord-stream-2 [dostęp: 22.05.2018].

Pobrania

Opublikowane

2019-12-20

Jak cytować

Puślecki, Z. W. . (2019). Unia Europejska a Nowy Jedwabny Szlak. International Business and Global Economy, 38, 119–137. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/IBage/article/view/6756

Numer

Dział

Artykuły