Rozwój działalności badawczo-rozwojowej – studium przypadku SISMS Sp. z o.o. i ZPAS S.A.

Autor

  • Grzegorz Krzos Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Janusz Kolbusz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Słowa kluczowe:

działalność badawczo-rozwojowa, innowacje, zarządzanie projektami

Abstrakt

W wyniku badań pilotażowych zauważono, że większość przedsiębiorstw z branży ICT na Dolnym Śląsku nie posiada wyodrębnionych działów/spółek badawczo-rozwojowych (76%). Autorzy postanowili znaleźć przyczyny takiego stanu, wybierając na badanie pilotażowe i pogłębione przedsiębiorstwo SISMS Sp. z o.o i ZPAS S.A., które taki dział prowadzą od kilku lat. Problematyka działalności badawczo-rozwojowej (B+R) przedsiębiorstw bazujących na rozwiązaniach informatycznych stanowi w opinii autorów ważny i aktualny element działalności innowacyjnej, która powinna mieć wpływ na atrakcyjność i konkurencyjność każdego przedsiębiorstwa. Z tego względu głównym celem artykułu jest próba identyfikacji przyczyn powstania, zakresu działania, przyjętej orientacji i określenia skutków wyodrębnionej formalnie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwa działającego w branży IT. Wyniki z przeprowadzonego badania dostarczają interesujących wniosków, po pierwsze: główną przyczyną wyodrębnienia działu B+R był wymóg konkursu o dofinansowanie z UE, w innym przypadku ta działalność nie byłaby wydzielana w strukturze organizacyjnej, po drugie: działalność działu B+R podnosi atrakcyjność przedsiębiorstwa z perspektywy rekrutacyjnej jako atrakcyjnego pracodawcy i perspektywy klientów, gdyż działalność B+R dostarczy im nowych wartości w postaci nowych/ulepszonych produktów/usług firmy. Z kolei w opinii zarządów SISMS Sp. z o.o. i ZPAS S.A. celem działalności B+R powinno być kreowanie nowych lub znacząco udoskonalonych produktów, procesów, które spółce dostarczą nowych przychodów i podniosą jej konkurencyjność.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Krzos G. (2013), Zarządzanie projektem europejskim – uwarunkowania organizacyjne i międzyorganizacyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław.

Krzos G., Kolbusz J., Olek K. (2018), Rozwój działalności badawczo-rozwojowej w sektorze IT, w: „Studia i Prace WNEIZ Uniwersyeteu Szczecińskiego”, nr 52/2, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin.

Porter M. (2012), Competitive Advantage: Enduring Ideas and New oportunities, 14th annual Rotman School Conference for Leaders, Toronto, Canada.

Porter M., Kramer M. (2011), Creating Shared Value, „Harvard Business Review”, January–February.

Trocki M., Wyrozębski P. (2015), Planowanie Przebiegu Projektu, Oficyna Wydawnicza SGH w Warszawie, Warszawa.

www.dip.dolnyslask.pl, dostęp: 20.06.2018.

www.rpo.dolnyslask.pl, dostęp: 20.06.2018.

www.sisms.pl, dostęp: 20.06.2018.

www.zapasgroup.pl, dostęp: 20.06.2018.

Pobrania

Opublikowane

2018-03-05

Jak cytować

Krzos, G., & Kolbusz, J. (2018). Rozwój działalności badawczo-rozwojowej – studium przypadku SISMS Sp. z o.o. i ZPAS S.A. Zarządzanie I Finanse, 16(1.1), 37–47. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/zif/article/view/9021

Numer

Dział

Artykuły