Jaka Polska? W jakiej Europie? (wystąpienie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w dniu 6 kwietnia 2018r.)

Autor

  • Jerzy Buzek

Abstrakt

W bieżącym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowa okazja do refleksji nad tym, czym jest „polskość’. W dniu 1 stycznia 2018 roku obchodziliśmy 60-lecie wejścia w życie Traktatu Rzymskiego, który stworzył tzw. Wspólnoty Europejskie. W listopadzie będziemy obchodzić 25 lat od wejścia w życie Traktatu z Maastricht, na mocy którego powstała Unia Europejska. W tym kontekście warto zastanawiać się także nad tym, czym jest „europejskość’, czym jest europejska wspólnota, co to znaczy być Europejczykiem, co znaczy być obywatelem UE. Te zaś refleksje powinny nas naprowadzać na pytanie o to, jakiej chcemy i potrzebujemy Polski w jakiej Europie.

Celem dzisiejszego spotkania nie jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, choć oczywiście możemy także do nich wrócić już w dyskusji. Zależy mi raczej na dyskusji właśnie, na różnych poglądach i perspektywach, które skłaniają do refleksji, a w dalszej kolejności do przemyślanych działań. Dlatego w miejsce akademickiego wykładu chciałbym raczej podzielić się kilkoma przemyśleniami, by dać kontekst do dyskusji z Wami.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

2018-12-18

Jak cytować

Buzek, J. (2018). Jaka Polska? W jakiej Europie? (wystąpienie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w dniu 6 kwietnia 2018r.). Studia I Materiały Instytutu Transportu I Handlu Morskiego, (15). Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/studiaimaterialy/article/view/2987

Numer

Dział

Materiały