Nauczanie zdalne w świetle wytycznych dla szkolnictwa oraz w praktyce akademickiej

Autor

Abstrakt

Istota procesu nauczania, zwłaszcza w czasie pandemii SARS-CoV-2 odnosi się do wypracowania efektywnych metod w zakresie komunikacji werbalnej i stosowania narzędzi ułatwiających przekazywanie materiałów dydaktycznych. Autorzy artykułu wskazali na sposoby pomocne w rozwiązaniu problemu komunikacji rekomendowane przez instytucje publiczne.
Wybuch pandemii SARS-CoV- wymusił wprowadzenie uregulowań prawnych pozwalających na szersze niż dotychczas wdrożenie form kształcenia na odległość. W przeciwieństwie do wielu szkół niższego szczebla, szkoły wyższe relatywnie dobrze poradziły sobie z wyzwaniem, jakim było wdrożenie zdalnego nauczania. Jedną z uczelni, która w szybkim tempie dostosowała się do nowych wymogów było wdrożenie zdalnego nauczania.Jedną z uczelni, która w szybkim tempie dostosowała się do nowych wymogów był Uniwersytet Gdański, a w jego ramach - Wydział Ekonomiczny. Wprowadzone rozwiązania pozwoliły na wznowienie procesu dydaktycznego już w drugim tygodniu od dnia zawieszenia zajęć z powodu wybuchu pandemii SARS-CoV-2. Było to możliwe dzięki posiadanym przez Uniwersytet Gdański narzędziom informatycznym i kadrze dysponującej wiedzą pozwalającą na sprawną obsługę platform edukacyjnych. Pozytywna ocena implementacji zdalnego nauczania na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego znalazła odzwierciedlenie w opiniach studentów tej jednostki, wyrażonych w dwóch badaniach ankietowych przeprowadzonych w latach akademickich: 2020/2021 i 2021/2022.

Pobrania

Opublikowane

15-12-2022 — zaktualizowane 15-12-2022

Jak cytować

Gutowski, T., & Ignaciuk, E. (2022). Nauczanie zdalne w świetle wytycznych dla szkolnictwa oraz w praktyce akademickiej . TEORIA I PRAKTYKA DYDAKTYKI AKADEMICKIEJ, 1(1), 28–46. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/TiPDA/article/view/7406