Dialog w nauce i o nauce – o ograniczeniach polityki naukowej

Autor

Słowa kluczowe:

dialog w nauce, etos naukowy, polityka publiczna

Abstrakt

Tekst traktuje o generaliach związanych z fundamentalnymi barierami utrudniającymi prowadzenie skutecznej polityki publicznej wobec sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Jego treść nie odnosi się wyłącznie do Polski i nie do konkretnych propozycji rozwiązań formalnych, ale też był pisany z myślą o polskiej nauce. Autor inspirował się, nie trzymając się ich kurczowo, znanymi tekstami zarówno klasyków poważnych, jak i klasyków odważnych. Do tych pierwszych zaliczają się: polski mikrobiolog i filozof, Ludwik Fleck wraz z kontynuatorami, przede wszystkim w osobie amerykańskiego fizyka i filozofa. Thomasa Kuhna. Dwaj inni inspirujący w tej mierze Amerykanie to: psycholog Abraham Maslow i socjolog Robert Merton. – Mamy tu czterech klasyków poważnych. Klasykiem odważnym jest natomiast rodzimy przedstawiciel dziedziny wiedzy rzekomej, tj. imagineskopii, pod tym nazwiskiem znany z jednej tylko publikacji, ale za to publikacji przełomowej i w tejże dziedzinie, i w myśleniu jako takim. Chodzi o światowej sławy polskiego pendologa, Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego. – Sugerując się stylem tego zręcznego naukowego prowokatora nie od rzeczy będzie w tym miejscu stwierdzić, że naukowym zamiarem autora było, aby artykuł stanowił głos mniej na puszczy, a więcej w dyskusji nad realnymi możliwościami prowadzenia skutecznej polityki sektorowej wobec nauki i szkolnictwa wyższego.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Campbell J.L., Pedersen O.K., Systemy zarządzania wiedzą i porównawcza ekonomia polityczna, „Zarządzanie Publiczne” 2008, vol. 4, nr 2.

Crozier M., Friedberg E., Człowiek i system. Ograniczenia działania zespołowego, Warszawa 1982.

Durkheim É., O podziale pracy społecznej, tłum. K. Wakar, Warszawa 1999.

Fleck L., Powstanie i rozwój faktu naukowego. Wprowadzenie do nauki o stylu myślowym i kolektywie myślowym, tłum. M. Tuszkiewicz, Lublin 1986.

Klukowski Z., Sprawa o szerzenie dżumy w Lublinie w r. 1711, „Archiwum Historii i Filozofii Medycyny oraz Historii Nauk Przyrodniczych” 1927, nr 6.

Kuhn T.S., Struktura rewolucji naukowych, tłum. H. Ostromęcka, Warszawa 1968.

Maslow A., Motywacja i osobowość, PWN, Warszawa 2006.

Merton R.K., Teoria socjologiczna i struktura społeczna, tłum. E. Morawska, J. Wertenstein-Żuławski, Warszawa 2002.

Podgrobelski Ś.O., Wstęp do imagineskopii, Kraków 1977.

Sroka J., Intuicja w procesie decyzyjnym, [w:] Prawo i polityka w ochronie środowiska, red. H. Lisicka, Wrocław 2006.

Wittgenstein L., Tractatus Logico-Philosophicus, Warszawa 1997.

Znaniecki F., Społeczne role uczonych, Warszawa 1984.

Zybała A., Polski umysł na rozdrożu. Wokół kultury umysłowej w Polsce. W poszukiwaniu źródeł niepowodzeń części naszych działań publicznych, Warszawa 2016.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-28

Jak cytować

Sroka, J. (2017). Dialog w nauce i o nauce – o ograniczeniach polityki naukowej. Cywilizacja I Polityka, (15), 51–65. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/cywilizacja/article/view/3048

Numer

Dział

Artykuły