Skrzypek wielu dachów. Ponowoczesna hermeneutyka Odo Marquarda wobec zagadnienia pluralizmu
Słowa kluczowe:
Odo Marquard, tradycja, pluralizm, filozofia hermeneutycznaAbstrakt
Artykuł omawia relację między pluralizmem społecznym a tradycją (lub raczej wielością tradycji) na gruncie filozofii hermeneutycznej Odo Marquarda. Autorka przedstawia koncepcje niemieckiego filozofa jako propozycję łączącą elementy myśli postmodernistycznej oraz hermeneutyki. Zarysowuje przesłanki epistemologiczne (zwłaszcza sceptycyzm), które doprowadziły autora do przekonania o konieczności budowania własnego światopoglądu w odniesieniu do tradycji. Jednocześnie artykuł pokazuje sposób, w jaki Marquard godzi afirmację tradycji z afirmacją różnorodności i złożoności świata społecznego, w którym Inny – kształtujący samego siebie w oparciu o inną tradycję – nie tylko nie stanowi zagrożenia dla tego co „własne” ale wręcz pozwala lepiej zrozumieć „swojskość” oraz zyskać dystans konieczny dla krytycznego myślenia o własnej tradycji.
Downloads
Bibliografia
Babiński J., Wolność w rozumieniu Odo Marquarda, "Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie" 2011, nr 16, s. 7-17.
Czerniak S., Pomiędzy kontyngencją, a kompensacją. Komentarz do stanowiska Odo Marquada [w:] O. Marquard, Szczęście w nieszczęściu, Warszawa 2001.
Drwięga M., Kim jest człowiek? Studia z filozofii człowieka, Kraków 2013.
Gadamer H-G., Prawda i metoda, Warszawa 2013.
Marquard O., Apologia przypadkowości, Warszawa 1994.
Marquard O., Szczęście w nieszczęściu, Warszawa 2001.
Marquard O., Rozstanie z filozofią pierwszych zasad, Warszawa 1994.
Sholtz G., Czym jest i od kiedy istnieje «filozofia hermeneutyczna»? [w:] Studia z filozofii niemieckiej, t. 1: Hermeneutyczna tożsamość filozofii, red. J. Rolewski, S. Czerniak, Toruń 1994.
Zeidler–Janiszewska A., O kilku motywacjach estetycznej refleksji Odo Marquarda [w:] O. Marquard, Aesthtetica i anaesthetica Warszawa 2007.
Przyłębski A., Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia, Poznań 2019.