Polityka w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach oświatowych w okresie pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2)

Autor

  • Monika Alfut Nowy Dwór Mazowiecki

Słowa kluczowe:

pomoc psychologiczno-pedagogiczna, uczeń z niepełnosprawnością, specjalne potrzeby edukacyjne, zdalna edukacja, zajęcia specjalistyczne

Abstrakt

Artykuł przedstawia podstawowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Autor przywołuje raporty z badań nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Analizuje zmiany w udzielaniu wsparcia uczniom oraz przeszkody, które pojawiły się po wybuchu pandemii COVID-19. Prezentuje konsekwencje dla edukacji i zdrowia psychicznego dzieci po przejściu placówek oświatowych w tryb nauki zdalnej. Szuka rozwiązań z rekomendacji konkretnych działań edukacyjnych, wychowawczych i profilaktycznych. Odwołuje się do najnowszego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki o wsparciu psychologiczno-pedagogicznym dla uczniów i nauczycieli.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

B. Adamiak, J. Boryszewska, N. Malenko, Organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi w systemie edukacji polskiej i brytyjskiej, Kraków 2017.

R. Cybulska, Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w systemie edukacji w świetle nowych przepisów prawa oświatowego, Warszawa 2017.

M. Czarnocka, Działania poradni psychologiczno-pedagogicznych w zakresie edukacji włączającej. Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach ogólnodostępnych, Warszawa 2018.

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, Dz.U. 2017, poz. 1591. http://brpd.gov.pl/sites/default/files/pdf_-_raport_z_badania_zaspokajania_potrzeb_i_respektowania_praw_uczniow_ze_specjalnymi_potrzebami_edukacyjnymi_spe.pdf.

https://fdds.pl/_Resources/Persistent/5/0/0/e/500e0774b0109a6892ce777b0d 8595f528adea62/Negatywne-doswiadczenia-mlodziezy-w-trakcie-pandemii.-Raport-z-badan-ilosciowych-1.pdf.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ksztalcenie-na-odleglosc--poradnik- -dla-szkol.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/program-wsparcia-psychologicznopedagogicznego-dla-uczniow-i-nauczycieli-w-pandemii.

https://www.kuratorium.waw.pl/pl/nadzor-pedagogiczny/wyniki-i-wnioskinadzor/13112,Wyniki-i-wnioski-z-nadzoru-pedagogicznego-sprawowanego-przezMazowieckiego-Kurat.html.

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ksztalceniu-uczniow-z-niepelnosprawnosciami-2017.html.

https://www.youtube.com/watch?v=lfiPEECV8-M.

https://www.youtube.com/watch?v=V1q5OCYUSIY&t=3s.

Pobrania

Opublikowane

2020-12-22

Jak cytować

Alfut, M. . (2020). Polityka w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach oświatowych w okresie pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Cywilizacja I Polityka, (18), 271–283. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/cywilizacja/article/view/9360

Numer

Dział

Artykuły