Migracje Polaków do Szwecji po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku

Autor

  • Marek Friedrich

Słowa kluczowe:

international migration, migration policy, integration policy, Sweden multiculturalism, Polish migrants in Sweden

Abstrakt

Migracje ludności uznać należy za jedną z fundamentalnych wartości życia kulturowo-cywilizacyjnego, kształtującą nową rzeczywistość społeczną świata. W przestrzeni powiązanej strukturą Unii Europejskiej zauważyć można dwa odmienne zjawiska związane z migracją: dążenie do wcielenia w życie zasady swobodnego przepływu osób oraz zjawisko stosowania przez wiele państw ograniczeń dotyczących imigrantów. Szwecja wyróżnia się na tle innych państw europejskich przychylnością dla ludności napływowej. Królestwo Szwecji postrzega się jako kraj otwarty na imigrację, gdzie polityka migracyjna i integracyjna oparta została na zasadach równości, solidarności, współpracy i konsensusu. Liczba Polaków w tym kraju jest już trzecią największą liczbą cudzoziemców, ulegając zwiększeniu zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE. Praca zarobkowa jest głównym celem migracji obywateli polskich do Szwecji, jednakże kraj ten jest również coraz częściej wybierany przez młodych ludzi jako miejsce do zdobycia wykształcenia, zwłaszcza wyższego.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Chodubski A., Polacy a globalne wyzwania migracyjne, „Cywilizacja i Polityka” 2010, nr 8.

Chodubski A., Wyzwania migracyjne we współczesnej Europie, „Przegląd Polsko-Polonijny” 2011, nr 2.

Czop E., Migranci polscy w krajach unijnej piętnastki (1992–2011). Wybrane zagadnienia, Rzeszów 2013. Dz.Urz. UE 2012 C 326.

Friedrich M., Zwiększenie znajomości języków obcych jako jeden z głównych obszarów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej, [w:] Polityka młodzieżowa Unii Europejskiej, red. M. Boryń, B. Duraj, S. Mrozowska, Gdańsk 2014.

Informacja o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004–2011, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2012.

Kaczmarczyk P., Okólski M., Migracje specjalistów wysokiej klasy w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Warszawa 2005.

Lesińska M., Stefańska R., Polityka migracyjna oraz rozwiązania dotyczące dostępu cudzoziemców do rynku pracy. Raport o rozwiązaniach przyjętych w wybranych państwach Unii Europejskiej, Warszawa 2010.

Orzechowska D., Migracje Polaków po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Szansa dla polskich obywateli czy zagrożenie gospodarcze dla Polski?, [w:] Polska w Unii Europejskiej. Aspekty polityczne, międzynarodowe, społeczno-gospodarcze i wojskowe, red. J. Fiszer, Warszawa 2009.

Sygnarek T., Środowisko kobiety i Polki na szwedzkiej obczyźnie, [w:] Diaspora kobiet polskich, red. J. Leoński i L. Wątróbski, Szczecin 2009.

Swobodny przepływ obywateli UE i ich rodzin – pięć skutecznych działań. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, COM (2013) 837 final.

Źródła internetowe:

http://www.hsv.se

http://www.mipex.eu

http://www.scb.se

http://wyborcza.pl

Pobrania

Opublikowane

2016-12-06

Jak cytować

Friedrich, M. (2016). Migracje Polaków do Szwecji po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Cywilizacja I Polityka, (14), 163–173. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/cywilizacja/article/view/9432

Numer

Dział

Artykuły