Badania oparte na wartościach odnoszące się do Wytycznych ICOMOS w sprawie fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego

Autor

Słowa kluczowe:

Wytyczne ICOMOS, wartość, fortyfikacje, dziedzictwo wojskowe, dziedzictwo światowe

Abstrakt

Fortyfikacje są wynikiem historycznego rozwoju ludzkich osad, regionów, a nawet narodów. Od czasów prehistorycznych po czasy współczesne fortyfikacje były istotnym elementem samoobrony każdej ludzkiej społeczności. Były one zintegrowane z otoczeniem na różne sposoby.

ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), organ doradczy w dziedzinie dziedzictwa kultury Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, przygotowuje karty, zasady, wytyczne i deklaracje w celu skutecznego ustanowienia, ochrony i wykorzystania różnych kategorii dziedzictwa kultury oraz promuje je na świecie. ICOFORT (Międzynarodowy Komitet Naukowy ds. Fortyfikacji i Dziedzictwa Wojskowego), jeden z międzynarodowych komitetów naukowych w ramach ICOMOS, opracował kartę ochrony, konserwacji i interpretacji fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego na lata 2007–2021. Karta ta została oficjalnie przyjęta podczas Zgromadzenia Ogólnego ICOMOS w 2021 r. pt. „Wytyczne ICOMOS w sprawie fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego”. Wytyczne te określają sposób identyfikacji podstawowych atrybutów fortyfikacji i dziedzictwa militarnego, wskazujących na ich wartość. Celem niniejszego dokumentu jest dostarczenie wskazówek dla zainteresowanych stron, głównie zarządców obiektów w określonych dziedzinach fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego, w jaki sposób identyfikować, rozpowszechniać wartość fortyfikacji, chronić jej atrybuty ucieleśniające wartość i wykorzystywać jej dziedzictwo poprzez podejście oparte na wartościach. W Wytycznych ICOMOS przedstawiono i omówiono zbiór atrybutów, które odzwierciedlają funkcjonalną autentyczność fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego.

Downloads

Download data is not yet available.

Opublikowane

2024-12-23

Jak cytować

Cho, D.-W. (2024). Badania oparte na wartościach odnoszące się do Wytycznych ICOMOS w sprawie fortyfikacji i dziedzictwa wojskowego. Gdańskie Studia Azji Wschodniej, (25), 19–43. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/GSAW/article/view/11574

Numer

Dział

Artykuły