Mowa nienawiści w dialogu publicznym na przykładzie: „Strajku kobiet 2020” – rząd PiS
Słowa kluczowe:
strajk kobiet, mowa nienawiści, aborcja, wyrokAbstrakt
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku dotyczący aborcji eugenicznej spowodował lawinę nienawiści kobiet wobec rządu PiS. Dialog publiczny między kobietami, a obozem władzy stał się monologiem. Rozpoczął się strajk kobiet, pomimo zagrożenia sanitarnego. Strajk kobiet należy do grupy nowych ruchów społecznych, które organizują się spontanicznie za pośrednictwem nowych mediów w przestrzeni wirtualnej. Strajkujące kobiety zaczęły używać języka agresywnego, wulgarnego by podkreślić swoją złość. Język z ulicznych strajków stał się obecny na stronach Facebooka o charakterze feministycznym, lewicowym i proaborcyjnym. Analiza została przeprowadzona na podstawie statystyk treści znajdujących się w części polskojęzycznej mediów społecznościowych, z wyszczególnieniem Facebooka w czasie od 22.10.2020 do 1.01.2021 r.
Downloads
Bibliografia
Akty prawne
Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, Dz.U., 1993, nr 17, poz. 78.
Opracowania
Cisek Andrzej Marceli, Kłamstwo Bastylii. Szkice o wydarzeniach i ludziach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Warszawa 2010.
Grzemny Dariusz, Wyłącz nienawiść – alternatywne narracje w pracy z młodzieżą, Stowarzyszenie Amnesty International, Warszawa 2019.
Kucharczak Franciszek, Kompromitacja-kompromisu, „Gość Niedzielny” 2012, nr 43.
Riebling Mark, Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2016.
Ronowska Bożena, Regulacje kościelne i prawne procesów o czary na przestrzeni wieków, [w:] Nauka i biznes – wyzwania XXI wieku, red. Marcin Olkiewicz, Halina
Tańska, Magdalena Drewniak, Wydawnictwo Naukowe Intellect, Waleńczów 2016.
Zwierzchowski Marcin, Co się tak naprawdę wydarzyło w Salem? Czy czarownice istniały?, „Polityka” z 1.11.2019.
Netografia
Aborcyjny Dream Team, https://pl-pl.facebook.com/aborcyjnydreamteam/.
Antoń-Jucha Agnieszka, Nauczycielka szkoły w Kraśniku: „Błyskawica to symbol szatana”, https://www.dziennikwschodni.pl/krasnik/nauczycielka-przestrzega-przed-szatanem,n,1000277242.html.
Chudzik Katarzyna, Co oznacza symbol błyskawicy na Strajku Kobiet? „Bardziej David Bowie niż Hitler”, https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/jaki-jest-symbol-strajku-kobiet-i-co-oznacza-blyskawica/4k1hjce.
K.C., Ofeminin, https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/jaki-jestsymbol-strajku-kobiet-i-co-oznacza-blyskawica/4k1hjce.
Encyklopedia PWN 1997–2020, https://encyklopedia.pwn.pl/.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Warszawa, Pallotinum 1994, http://www.katechizm.opoka.org.pl/.
Miała być blokada sejmu, był marsz przez Warszawę. Kolejny protest strajku kobiet, https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-miala-byc-blokada-sejmu-byl-marszprzez-warszawe-kolejny-pro,nId,4863216.
Słownik Języka Polskiego, https://sjp.pwn.pl/slowniki/kompromis.html.
Strajk kobiet – przemarsz przez Jaworzno, https://www.youtube.com/watch?v=kg0J4U5-n_c.
Wara-Wąsowska Edyta, Zakaz aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jest już wyrok TK – Trybunał uznaje obecne przepisy za niezgodne z Konstytucją, bezprawnik.pl.