Prognozowanie cen na przykładzie sprzedaży dorszy w Polsce w latach 2004–2013
Słowa kluczowe:
prognozowanie, ceny, rynek rybny, szereg czasowy, dekompozycjaAbstrakt
We współczesnej gospodarce, podmioty rynkowe dążą do zmniejszania ryzyka niepewności w swoich działaniach. Najważniejszym elementem rynku jest cena, a zapotrzebowanie na informacje o przyszłych cenach jest kluczowe dla efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Prognozowanie jest jedną z form przewidywania przyszłości i polega na określeniu czynników, które będą określać dane zjawisko w przyszłości. Celem badania było określenie zmienności cen oraz określenie, na ile metoda dekompozycji szeregu czasowego pozwala na generowanie wiarygodnych i krótkookresowych prognoz cenowych. Wybrano metodę wskaźników do określenia prognozy dla cen pierwszej sprzedaży dorszy bałtyckich, które były wyładowywane w polskich portach przez polskich armatorów rybackich w latach 2004–2013. Analiza badanego szeregu czasowego wykazała, że wahania losowe mają największy wpływ na ceny, a co za tym idzie, zastosowany model prognostyczny nie jest dobrą metodą prognozowania tych cen.
Downloads
Bibliografia
Cieślak M. (red.), Prognozowanie gospodarcze: metody i zastosowania, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2005.
Hamulczuk M., Analiza i prognozowanie cen surowców rolnych, Przykładowe ujęcia aplikacyjne z wykorzystaniem programu GRETL, Wyd. IERiGŻ-PIB, Warszawa 2013.
Hamulczuk M., Staśko S., Prognozowanie cen surowców rolnych – uwarunkowania i metody, Wyd. IERiGŻ-PIB, Warszawa 2011.
Hamulczuk M. (red.), Prognozowanie cen surowców rolnych z wykorzystaniem modeli szeregów czasowych, Wyd. IERiGŻ-PIB, Warszawa 2011.
Mankiw G., Taylor M., Mikroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2009. Rembeza J., Transmisja cen w gospodarce polskiej, Wyd. Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2010.
Rembisz W. (red.), Mikroekonomiczne podstawy wzrostu dochodów producentów rolnych, Wyd. Vizja Press&IT, Warszawa.
Zeliaś A., Pawełek B., Wanat S., Prognozowanie ekonomiczne. Teoria przykłady zadania, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003.
Portal edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach http://el.us.edu.pl/ekonofizyka/.
Strona internetowa Głównego Urzędu Statystycznego http://stat.gov.pl.
Strona internetowa Narodowego Banku Polskiego www.nbportal.pl.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Cypyrigth notice