Wzrost konkurencyjności transportu zbiorowego w Gdyni jako efekt wdrażania systemu zarządzania ruchem TRISTAR
Słowa kluczowe:
Tristar, komunikacja zbiorowa, sterowanie ruchem, transport miejskiAbstrakt
Artykuł ukazuje wpływ systemu sterowania ruchem miejskim Tristar na zwiększenie konkurencyjności i dostępności usług komunikacji miejskiej w Gdyni. Opisano w nim metody adaptacyjnego sterowania ruchem miejskim i sposób, w jaki poprawa usług komunikacji zbiorowej przekłada się na optymalizację płynności przejazdu, a także jak system sterowania ruchem pozwala na lokalizację pojazdów transportu zbiorowego na całej sieci dróg w Gdyni, jak są identyfikowane straty czasu oraz w jaki sposób wysyłana jest informacja o konieczności nadania priorytetu przejazdu. Przedstawiono, jak wszystkie te elementy mają wspomóc podniesienie konkurencyjności transportu zbiorowego w Gdyni, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów organizowania przejazdów, co w efekcie powinno przynieść wyższe zyski organizatora transportu zbiorowego. Zaproponowane zostały także dodatkowe elementy, o które powinien zostać rozbudowany system, tak aby zarządzanie transportem zbiorowym w Gdyni było jeszcze bardziej efektywniejsze.
Downloads
Bibliografia
Jamroz K., Krystek R. i in., Koncepcja zintegrowanego systemu zarządzania ruchem na obszarze Gdańska, Gdyni i Sopotu, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2007.
Pamuła T., Król A., Model systemu zarzadzania ruchem pojazdów w obszarze miejskim z wykorzystaniem sieci neuronowych, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, seria Transport, z. 67, 2010.
Preferencje i zachowania komunikacyjne mieszkańców Gdyni. Raport z badań marketingowych 2013, ZKM Gdynia 2013.
Raport końcowy, Ocena najważniejszych problemów występujących w projektach z zakresu inteligentnych systemów transportowych w ramach działania 8.3, POIi , Warszawa, 2012.
Rocznik Statystyczny Gdyni 2011 r., Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Statystyczne Vademecum Radnego na lata 2014–2018, Biuro Rozwoju Miasta UM Gdyni, Gdynia 2014.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Cypyrigth notice