Ulga technologiczna a koszty podatkowe prowadzenia działalności innowacyjnej w polskich przedsiębiorstwach
Słowa kluczowe:
ulga technologiczna, innowacyjność, działalność innowacyjna przedsiębiorstw, koszt fiskalnyAbstrakt
Artykuł stanowi próbę potwierdzenia podstawowego znaczenia ulgi technologicznej dla podnoszenia poziomu konkurencyjności państwa. Autorka wskazuje, że cel ten można osiągnąć poprzez sprzyjanie podejmowaniu działalności innowacyjnej przez przedsiębiorców. Podkreśla, że jednym ze środków jest umiejętne posługiwanie się przez ustawodawcę ulgami podatkowymi poprzez obniżanie obciążeń fiskalnych działalności innowacyjnej przedsiębiorców. Uzasadnieniem dla badania tej problematyki jest fakt, iż Polska, pomimo realnych zdolności legislacyjnych, wciąż nie zapewnia odpowiedniego systemu wsparcia. Pełne zobrazowanie problemu wymagało wyodrębnienia w ramach artykułu trzech, ściśle ze sobą powiązanych, problemów badawczych. W wyniku analizy pierwszego z nich ukazano główne powody zajęcia w 2011 r. 23 pozycji w rankingu innowacyjności SII Komisji Europejskiej, w tym tendencji spadkowej, wskazujące na dużą skalę problemu i naglącą potrzebę podejmowania środków zaradczych przez państwo. Następnie w zwięzły sposób usystematyzowano problematykę kosztów działalności gospodarczej na tle innych kategorii ekonomicznych. Podstawowym zamiarem tej części artykułu było umożliwienie czytelnikom właściwego klasyfikowania tego pojęcia pod kątem prawa podatkowego poprzez zidentyfikowanie jego niejednoznaczności w zależności od dziedziny prawa, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej problematycznych obszarów, a mianowicie prawa podatkowego i prawa bilansowego. Kluczowym problemem badawczym było wykazanie wąskiego wykorzystania potencjału ulgi technologicznej w polskim ustawodawstwie i wiążącego się z tym nieoddziaływania na podmioty najbardziej potrzebujące wsparcia, czyli MSP, będące zarazem podstawowym bodźcem rozwoju gospodarczego kraju, w tym i w kontekście podnoszenia jego konkurencyjności. Opisane w artykule problemy skłoniły Autorkę do stwierdzenia, iż w celu pobudzenia zainteresowania przedsiębiorców działalnością innowacyjną, a w konsekwencji podniesienia poziomu konkurencyjności Polski, potrzebne jest zagwarantowanie przez ustawodawcę pełnego wykorzystania potencjału ulgi technologicznej, która powinna obejmować zakresem swojego zastosowania zarówno pozyskiwanie rozwiązań technologicznych od podmiotów zewnętrznych, jak i wytwarzanie ich na własne potrzeby.
Downloads
Bibliografia
Borodo A., Polskie prawo finansowe. Zarys ogólny, TNOIK – Dom Organizatora, Toruń 2010.
Firmy nie chcą ulgi podatkowej na nowe technologie, www.podatki.gazetaprawna.pl.
Innowacje technologiczne a ulgi i rozwiązania technologiczne, www.itlaw.computerworld.pl.
Jaworski J., Wstęp do rachunkowości przedsiębiorstw, CeDeWu, Warszawa 2010.
Komisja Europejska, Dokument roboczy służb Komisji. Ocena krajowego programu reform i programu konwergencji Polski z 2012 r., Bruksela 2012.
Komisja Europejska, Innovation Union Scoreboard 2011.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ranking innowacyjności – Summary Innovation Index 2007, www.nauka.gov.pl.
Olchowicz I., Rachunkowość podatkowa, Difin, Warszawa 2003.
Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości w Polsce. Raport 2010, red. K. B. Matusiak, Warszawa 2010.
Ulga na innowacje, www.gb.pl.
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, MŚP w odnowionej Strategii Lizbońskiej, www.archiwum-ukie.polskawue.gov.pl.
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. 1992, nr 21, poz. 86.
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz. U. 1994, nr 121, poz. 591.
Zadura-Lichota P., Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce na tle Unii Europejskiej, www.parp.gov.pl, Warszawa 2011.
Żagun K., Strojny M., Klimczak D., Czy warto inwestować w innowacje? Analiza sektora badawczo-rozwojowego w Polsce. Raport KPMG, Warszawa 2009.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Cypyrigth notice