Makroekonomiczne efekty zamachów terrorystycznych 11/09
Słowa kluczowe:
terroryzm, globalizacja, recesja, World Trade CenterAbstrakt
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie, jaki wpływ niosą ze sobą zamachy terrorystyczne na gospodarkę państwa, którego zostało zaatakowane oraz na gospodarki państw oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca zamachu. Hipotezę artykułu stanowi sformułowanie, iż zamachy terrorystyczne w znaczący sposób oddziałują na rynki ekonomiczne, a ich skutki na przykładzie wydarzeń z 11 września 2001 r. przedstawiono w rozbiciu na rynek finansowy, rynek dóbr i usług oraz rynek produkcyjny.
W artykule dowiedziono, iż w dobie gospodarki globalnej, jako procesu integracji oraz rosnących współzależności między systemami ekonomicznymi wszystkich państw, zjawisko terroryzmu zyskało charakter globalny. Jak ukazały to wydarzenia z 11 września 2001 r., przeprowadzone na dużą skalę zamachy terrorystyczne wymierzone w jeden kraj, pociągają za sobą skutki na rynkach całego świata.
Downloads
Bibliografia
Białek W., Jak wywołać recesję w USA?, http://wojciechbialek.blox.pl/html.
Borkowski R., Terroryzm, [w:] R. Borkowski (red.), Konflikty współczesnego świata, AGH, Katowice 2001.
Dziedzic T., Olchowik L., Rynek lotniczy 2006, Raport Wiadomości Turystycznych, Warszawa 2006.
Gradziuk A., Ekonomiczne skutki wydarzeń z 11 września 2001 roku dla Azji Południowo-Wschodniej, Biuletyn Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych 2011, nr 32.
Hady J., Rodzinka J., Konsekwencje katastrof i aktów terroru dla gospodarek przedsiębiorstw, e-Finanse 2009, nr 2.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Cypyrigth notice