Teoretyczne podstawy integracji walutowej w Unii Europejskiej

Autor

  • Grażyna Wojtczak Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

euro, optymalny obszar walutowy, Robert Mundell, unia, konwergencja

Abstrakt

Integracja walutowa w ramach Unii Europejskiej jest złożonym i skomplikowanym procesem, a zarazem wyjątkowym wydarzeniem w wymiarze ekonomicznym, jak i politycznym. Celem artykułu jest przybliżenie podbudowy teoretycznej tworzenia obszaru jednowalutowego, kryteriów nominalnych i realnych, które należy spełnić w celu optymalizacji uczestnictwa w unii monetarnej oraz zestawienie kosztów i korzyści wynikających z tego członkostwa. Koncepcją, która zdobyła największe uznanie jest teoria optymalnych obszarów walutowych (OCA) Roberta Mundell’a. W praktyce sprawne funkcjonowanie w ramach unii monetarnej wymaga osiągnięcia przez gospodarki poszczególnych krajów konwergencji w sferze realnej i nominalnej. Integracja w ramach Unii Gospodarczo – Walutowej implikuje pozytywne i negatywne skutki. Jednak dążenie do członkostwa w unii monetarnej jest dla większości krajów działaniem racjonalnym, mającym na celu kreację bodźców do wzrostu gospodarczego, a następnie stabilnego i zrównoważonego rozwoju.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Bayoumi T. i in., Ever Closer to Heaven? An Optimum Currency Area Index for European Countries, „European Economic Review”, 1997.

Borowski J. (red.), Raport na temat korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro, NBP, Warszawa 2004.

Ćwikliński H. (red.), Polityka gospodarcza, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2004.

Frankel J.A. i in., The Endogenity of the Optimum Currency Area Criteria, „Discussion Paper Series“, CEPR 1997, nr 1473.

Grubel H.G., The Theory of Optimum Currency Areas, „Canadian Journal of Economics”, 1970.

Lutkowski K., Czy warto się spieszyć do euro?, Rzeczpospolita, 08.06.2002.

McKinnon R.I., Optimal Currency Areas, „The American Economic Review”, September 1963.

Mongelli F.P., New Views on the Optimum Currency Area Theory: What is EMU Telling Us?, “Working Paper Series” 2002, ECB, nr 138.

Mundell R., A Theory of Optimum Currency Areas, “The American Economic Review” 1961, September.

Pronobis M., Polska w strefie euro, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2008.

Raport na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Projekty badawcze. Część I, www.nbp.pl.

Wójcik C., Skomplikowana droga do euro, Rzeczpospolita, 05.03.2005.

http://www.nbp.pl 14. http://polskawue.gov.pl

Pobrania

Opublikowane

2011-03-11

Jak cytować

Wojtczak, G. (2011). Teoretyczne podstawy integracji walutowej w Unii Europejskiej. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (5), 49–59. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/11308

Numer

Dział

Rynek walutowy