Czy infrastruktura intermodalna/kolejowa trójmiejskich terminali kontenerowych jest gotowa na sprawną obsługę intermodalnych jednostek ładunkowych?

Autor

  • Agnieszka Krakowska Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

infrastruktura, transport intermodalny, kolej, terminal kontenerowy, intermodalna jednostka ładunkowa

Abstrakt

Artykuł  stanowi ocenę infrastruktury i wyposażenia trójmiejskich terminali kontenerowych pod kątem sprawnej obsługi intermodalnych jednostek ładunkowych na przykładzie jednostki, którą jest kontener. Opis zaczyna się od ogólnej charakterystyki trójmiejskich terminali kontenerowych, uwzględniający najistotniejsze informacje wraz z przykładami najczęściej zawijających do nich armatorów. W kolejnej części artykułu dokonano analizy i porównania infrastruktury oraz wyposażenia trójmiejskich terminali kontenerowych. Ostatnią  częścią  artykułu jest analiza przeładunków w trójmiejskich terminalach kontenerowych w TEU, w odniesieniu do liczby przewiezionych TEU z wykorzystaniem transportu intermodalnego w Polsce w latach 2010–2015. Analizując przedstawione dane dotyczące infrastruktury i wyposażenia oraz liczby przeładunków, należy stwierdzić, iż obecnie trójmiejskie terminale radzą sobie z przyjmowanym i wydawanym wolumenem kontenerów. Jednakże każdy z terminali dokonuje niezbędnych inwestycji w infrastrukturę i wyposażenie w celu usprawnienia przeładunków kontenerowych oraz sprawnej obsługi statków. Natomiast w dalszej perspektywie na lata 2020–2030 przy prognozowanym poziomie 10–15% ogólnej masy ładunków przewiezionych przy wykorzystaniu transportu intermodalnego niezbędna będzie intensywna modernizacja kolejowej infrastruktury liniowej i punktowej oraz rozbudowa i modernizacja istniejących terminali intermodalnych.  

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Jaworski M., Rynek kolejowych przewozów intermodalnych, Wydział Analiz Rynku, Urząd Transportu Kolejowego. Prezentacja z IV Forum Transportu Intermodalnego Fracht, 2016.

Neider J., Transport międzynarodowy, Polskie Wydawnictwo Naukowe S.A., Warszawa 2012.

Kontenery – transport kontenerowy, „Namiary na Morze i Handel” 2017, nr 9.

Strategia Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030).

http://www.bct.gdynia.pl.

http://www.dctgdansk.pl.

http://www.fracht.kow.com.pl.

http://www.gct.pl.

http://www.gospodarkamorska.pl.

http://www.logistyka.net.pl.

http://www.rynekinfrastruktury.pl.

http://www.utk.gov.pl.

Pobrania

Opublikowane

2017-03-16

Jak cytować

Krakowska, A. (2017). Czy infrastruktura intermodalna/kolejowa trójmiejskich terminali kontenerowych jest gotowa na sprawną obsługę intermodalnych jednostek ładunkowych?. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (8), 122–131. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/3438

Numer

Dział

Transport i logistyka