Zarządzanie przeterminowanymi wierzytelnościami w przedsiębiorstwach w Unii Europejskiej
Słowa kluczowe:
wierzytelności przeterminowane, windykacja, odzyskiwanie wierzytelności, model windykacji należnościAbstrakt
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy powinni wypracować własny model zarządzania należnościami. Zarządzanie należnościami polega głównie na ciągłym monitorowaniu terminów płatności kontrahentów, tak aby nastąpiła szybka reakcja na ewentualne opóźnienia. Tak więc skuteczność windykacji zależy od szybkiej reakcji przedsiębiorców na opóźnienia i podjęcia działań w celu odzyskania wierzytelności. Takim działaniem może być m.in. przekazanie wierzytelności przeterminowanych do firmy windykacyjnej. Badania wykazały, że podejście wobec usług windykacyjnych pomiędzy grupami krajów należących do Unii Europejskiej jest zróżnicowane. Najlepsza sytuacja jest w północnej części Europy – w krajach skandynawskich, gdzie prawie 50% przedsiębiorców przekazuje wierzytelności przeterminowane do obsługi firm windykacyjnych. To przed‐ siębiorstwa z Europy Północnej są najbardziej skłonne do udzielania kredytów kupieckich. Kolejnym regionem jest Europa Zachodnia, gdzie prawie 30% przedsiębiorców ma ustalone postępowanie w przedsiębiorstwie z wierzytelnościami przeterminowanymi i po upływie terminu zapłaty, przekazują je do firmy windykacyjnej. Jednak 37% przedsiębiorców decyduje się oddać firmie windykacyjnej wierzytelności przeterminowane powyżej 90 dni. W Europie Wschodniej 17% przedsiębiorców decyduje się oddać wierzytelności przeterminowane do firmy windykacyjnej. Jednak 38% przedsiębiorców decyduje się je oddać firmie windykacyjnej gdy od terminu wymagalności minęło 90 dni. Najważniejszą przyczyną stosowania w niewielkim stopniu windykacji zewnętrznej przedsiębiorcy wskazali koszty, które trzeba ponieść oddając przeterminowane wierzytelności do obsługi firmy windykacyjnej. Najgorsza sytuacja panuje w krajach Europy Południowej. W Europie Południowej średnio ponad połowa przedsiębiorców stwierdziła, że nigdy nie prze‐ każe do obsługi firmie windykacyjnej wierzytelności przeterminowanych, w Portugalii było to prawie 70%, a w Grecji było to 81% przedsiębiorców.
Downloads
Bibliografia
Budnik D. i inni, Wierzytelności w firmie: zabezpieczenie, obrót, monitoring, windykacja sądowa, egzekucja, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk 2011.
European payment report 2015, Intrum Justitia, Stockholm 2015.
Global collections review Eastern Europe assessing business behaviour on outsourcing collections, Atriadus Collections, Amsterdam 2015.
Węgrzyn N., Terminy zapłaty w transakcjach handlowych w Unii Europejskiej [w:] Ekonomia i historia. Zarys wybranych problemów gospodarczo‐społecznych, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 2015.
Windykacja należności: ujęcie interdyscyplinarne, red. K. Kreczmańska‐Gigol, Difin, Warszawa 2011.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Cypyrigth notice