Praktyczny przykład planowania logistycznego w Formule 1 – triple header

Autor

  • Karol Skrzeszewski Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

logistyka, Formuła 1, triple header, łańcuch dostaw

Abstrakt

Celem tego artykułu było ukazanie istoty logistyki w Formule 1, na praktycznym przykładzie wyzwania – potrójnego weekendu wyścigowego. Opisano logistyczne czynności podejmowane w celu przygotowania toru w Monako. Znaczenie logistyki i logistycznych procesów znacząco wzrosło od czasu początku Formuły 1. Jest to efekt zwiększenia ilości wyścigów w sezonie oraz organizacji Grand Prix na torach całego świata. W celu obsługi łańcucha dostaw, każdy z zespołów zatrudnia logistycznych koordynatorów, którzy zajmują się poprawnym działaniem łańcucha dostaw. Zespoły oraz zarząd Formuły 1 korzystają dodatkowo z usług oficjalnego partnera logistycznego tej serii wyścigowej, jakim jest DHL. Współpraca ta trwa od 2004 r., a w 2021 r. zawarto kolejny, wieloletni kontrakt. Więcej wyścigów w sezonie sprawia, że wyścigi odbywają się z coraz większą częstotliwością, co wymaga organizacji skomplikowanego przedsięwzięcia logistycznego, jakim jest triple header, czyli wyścigi w 3 kolejne weekendy. Wyzwanie to wymaga znacznej precyzji oraz zaangażowania, ponieważ cały ekwipunek musi zostać przetransportowany najczęściej do odległej lokalizacji następnego wyścigu w przeciągu zaledwie 2 dni.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

APICS, SCOR Quick Reference Guide, 2017, www.apics.org/docs/default-source/cboxmarketing-tools/apicsscc_scor_quick_reference_guide.pdf.

Chaberek M., Praktyczny wymiar teorii logistyki, „Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu” 2011, nr 11.

Wieczorek A., Logistics in racing sports on the example of F1, „Transport Economics and Logistics” 2019, nr 82.

Wywiad telewizji Eleven Sports z Robertem Kubicą, Imola, 30.10.2020.

Źródła internetowe

https://www.autosport.com.

https://www.dpdhl.com.

www.fia.com.

www.formula1.com.

https://inmotion.dhl.

https://lot.dhl.com.

www.motorsport.com.

Pobrania

Opublikowane

2022-07-11

Jak cytować

Skrzeszewski, K. (2022). Praktyczny przykład planowania logistycznego w Formule 1 – triple header. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (12), 117–126. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/7038

Numer

Dział

Artykuły