Inteligentne systemy transportowe oraz przykład autonomicznego środka transportu miejskiego
Słowa kluczowe:
Inteligentne Systemy Transportowe, autonomiczność, automatyzacjaAbstrakt
W dzisiejszych czasach Inteligentne systemy transportowe to proces na skalę globalną, który przyczynia się do stosowania różnorodny technologii wykorzystywanych w transporcie w celu ochrony życia, oszczędności pieniędzy oraz czasu jak i ochrony otaczającego nas świata. Wykorzystywane technologie zrzeszają w sobie elementy mikroelektroniki, łączności i oprogramowania oraz takie dziedziny jak inżynieria transportu, telekomunikacja, informatyka, finanse, elektronika, oraz technologia pojazdu. Z dnia na dzień pojazdy autonomiczne zyskują większe zainteresowanie, nie tylko wśród kierowców samochodów osobowych, ale także w jednostkach transportu zbiorowego.
Downloads
Bibliografia
Batorski M., Pojazdy autonomiczne w miejskim transporcie zbiorowym, „Transport Miejski i Regionalnyʺ, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej, Gliwice 2021.
Burtowy M., Drogi publiczne, Wolters Kluwer Polska, 2022.
Informacje Parlamentu Europejskiego, https://www.europarl.europa.eu/portal/en.
Karkosińska‐Brzozowska N., Bezobsługowe linie metra w Europie, Konferencja Kół Naukowych Transportu KoKoNat2015, 2015.
Lewicki W., Inteligentne systemy transportowe jako narzędzie inżynierii ruchu drogowego, „Autobusy: Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe” 2012, R. 13, nr 7–8.
Mysłowski J., Wpływ inteligentnych systemów transportowych na rozwój motoryzacji, „Autobusy” 2015, R. 6.
Neumann T., Perspektywy wykorzystania pojazdów autonomicznych w transporcie drogowym w Polsce, „Autobusy” 2018, R. 12.
Przybysz K., Infrastruktura przystosowana do pojazdów autonomicznych, III Krakowska Ogólnopolska Konferencja Naukowa Transportu „KOKONAT” Kraków, 21–22 kwietnia 2016 r.
Śledziewska K., Włoch R., Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020.
Załoga E., Współczesne procesy i zjawiska w transporcie, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2006.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Cypyrigth notice