Skuteczność wspólnej polityki rolnej w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie

Autor

  • Martyna Olender Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

polityka rolna, wojna, Ukraina, bezpieczeństwo żywnościowe

Abstrakt

Rosja rozpoczęła niczym niesprowokowane działania wojenne w Ukrainie 24.02.2023 r. Konsekwencje konfliktu zbrojnego w Ukrainie dotknęły całą społeczność międzynarodową. Celem artykułu jest zbadanie wynikających z tego zmian na rynku rolnym UE oraz ocena działań dostosowawczych UE do nowej sytuacji gospodarczej. Analizowane aspekty to wymiana handlowa produktów rolnych z Ukrainą oraz nawozów z Rosją, łagodzenie potencjalnych skutków zaburzonych łańcuchów dostaw wskutek blokowania portów morskich na Morzu Czarnym, bezpieczeństwo żywnościowe w UE i na świecie oraz nowe uregulowania w zakresie WPR. W wyniku analizy danych dotyczących eksportu i importu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą i Rosją oraz dokumentacji i komunikatów opublikowanych przez UE oceniono, że wojna obnażyła słabości UE w kwestii wysokiego uzależnienia od importu kluczowych surowców z Rosji. Wskazano także istotność Ukrainy jako partnera handlowego w obszarze handlu produktami rolnymi oraz dużą wpływowość lobby rolniczego na decyzje UE. Pozytywnie ocenia się pomoc krajom trzecim w postaci przekazania żywności o wartości 950 mln EUR.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Baza danych Comtrade, https://comtradeplus.un.org/.

Baza danych World Bank, https://wits.worldbank.org/ trade/comtrade1.

European Commission, https://agriculture.ec.europa.eu/International/agricultural‐trade/trade‐and‐international‐policy‐analysis/monitoring‐euagri‐food‐trade‐previouseditions_en.

European Council, https://www.consilium.europa.eu/en/food‐for‐the‐world‐eu‐countries‐mitigate‐impact‐russia‐war/.

Farm Europe, https://www.farm‐europe.eu/news/the‐farm‐to‐fork‐in‐need‐of‐a‐newpoliticalconsensus/.

FNSEA, https://www.fnsea.fr/communiques‐de‐presse/Consequences‐de‐la‐guerre‐enukraine‐lunion‐europeenne‐doit‐remettre‐la‐souverainete‐alimentaire‐en‐prioriteabsolue/.

Holland N., Tansey R., A loud lobby for a silent spring, Corporate Europe Observatory, https://corporateeurope.org/sites/default/files/2022‐03/Loud%20Lobby%20Silent%20Spring%20Report.pdf.

International Food Policy Research Institute,, https://www.ifpri.org/blog/how‐sanctionsrussia‐andbelarus‐are‐impactingexports‐agricultural‐products‐and‐fertilizer.

Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/food‐security‐and‐affordability/.

Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, https://www.consilium.europa.eu/pl/infographics/ukrainian‐grain‐exports‐explained/.

Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, Sankcje UE wobec Rosji w pytaniach i odpowiedziach, https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/sanctions/restrictive‐measures‐against‐russia‐overukraine/sanctions‐against‐russia‐explained/#sanctions.

Reuters, https://www.reuters.com/world/europe/eu‐economic‐sanctions‐belarus‐comeinto‐effect‐2021‐06‐24/.

Statista, https://www.statista.com/statistics/1345708/eu‐fertilizer‐imports‐from‐russia/.

U.S Department of The Treasury, https://home.treasury.gov/policy‐issues/financial‐sanctions/sanctions‐programs‐and‐country‐information/ukraine‐russia‐related‐sanctions.

Pobrania

Opublikowane

2023-07-03

Jak cytować

Olender, M. (2023). Skuteczność wspólnej polityki rolnej w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (13), 183–193. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/9123

Numer

Dział

Artykuły