Literatura górska w przestrzeni performansu wyczynu sportowego

Autor

  • Adam Majewski Uniwersytet Gdański

DOI:

https://doi.org/10.26881/prog.2022.11.10

Słowa kluczowe:

literatura, performans, góry, alpinizm, himalaizm, sport

Abstrakt

Wyczyn sportowy, w szczególności w himalaizmie, to w istocie działanie performatywne. Zarówno w perspektywie historycznej, jak i obecnie wykazuje silną więź z procesami teatralizacji życia społecznego, a nawet jego rytualizacją. Każdy rodzaj wyczynu we wspinaczce wysokogórskiej jest swoistym performansem, w dodatku realizowanym „po fakcie” w szeregu działań: udzielanie  wywiadów, uczestnictwo w spotkaniach z publicznością i udział w festiwalach górskich, ogłaszanie książek itd. Ostatni przykład dowodzi, że tak zwana literatura górska jest składnikiem performansu wyczynu sportowego.

Downloads

Download data is not yet available.

Biogram autora

Adam Majewski - Uniwersytet Gdański

Adam Majewski – Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował w wielu czasopismach, autor książek literackich. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia na uczelniach. Obecnie zajmuje się pisaniem o sporcie wyczynowym. Członek ZAiKS oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Gdańsku.

Bibliografia

Majewski A., 2021, Góry: symulakrum podboju i wyzysk natury, „Migotania”, nr 4(73).

Borges J.L., 1982, O ścisłości w nauce, w: tegoż, Powszechna historia nikczemności, Warszawa.

Gennep A. van, 2006, Obrzędy przejścia. Systematyczne studium ceremonii. O bramie i progu, o gościnności i adopcji, o ciąży i porodzie, o narodzinach, dzieciństwie, dojrzewaniu i inicjacji, o święceniach

kapłańskich i koronacji królów, o zaręczynach i zaślubinach, o pogrzebie i porach roku, i o wielu innych rzeczach, przeł. B. Biały, Warszawa.

Janiszewski M., 2018, Ortodroma, Kraków.

Schechner R., 2006, Performatyka, wstęp, przeł. T. Kubikowski, Wrocław.

Pobrania

Opublikowane

2022-12-30

Jak cytować

Majewski, A. (2022). Literatura górska w przestrzeni performansu wyczynu sportowego. Progress, (11), 119–126. https://doi.org/10.26881/prog.2022.11.10