Autoetnografia trudów macierzyństwa
DOI:
https://doi.org/10.26881/ae.2021.18.05Słowa kluczowe:
autoetnografia, społeczeństwo, macierzyństwo, trud, rozwiązaniaAbstrakt
Artykuł jest autoetnograficznym badaniem społeczno - kulturowej perspektywy po- nowoczesnego macierzyństwa. Macierzyństwa jakich wiele: uwikłanego w stereotypy, osądy i przekazy medialne oraz rady, dostępne od ręki w każdej telewizji, radiu, na forach dla rodziców. Stosując przyjętą metodę kieruję się w stronę indywidualnego i subiektywnego doświadczenia życiowego kobiety, które zdaje się wymykać jakimkolwiek ustaleniom naukowym. Chcąc ukazać środowisko, w którym się wychowałam i kulturę, w której funkcjonuję jako matka przeanalizowałam doświadczenia, które były najtrudniejsze w początkach macierzyństwa. Treści odnoszące się do perspektywy społeczno - kulturowej zapisane są w tekście kursywą. Sytuacje trudne opisane w artykule nie dają powodów do tego, żeby definciować moje macierzyństwo jako trudne ale przedstawiają codzienność wielu innych, zwykłych, kochających, zmęczonych, wątpiących w siebie matek. A każda z nich zasługuje na pomoc ze strony systemu, zasugerowaną w ostatniej części artykułu.
Downloads
Bibliografia
Celińska - Miszczuk A., Wiśniewska L.A. (red.) (2017), Macierzyństwo. Szanse i ograniczenia. Perspektywa psychologii osoby, Warszawa: Difin.
Goffman E. (2010), Analiza ramowa. Esej z organizacji doświadczeń, Kraków: Nomos.
Kościelska M. (1998), Trudne Macierzyństwo, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.
Maciarz A. (2004), Macierzyństwo w kontekście zmian społecznych, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak.
Pryszmont M. (2020), Metodologia jako sztuka wyjścia. Podejścia badawcze i praktyki edukacyjne w andragogicznych studiach nad macierzyństwem, Wrocław: Oficyna Wydawnicza ATUT.
Wystawa Elżbiety Jabłońskiej „Super – matka” dostępna online: http://www.elajablonska.com/projekt-35-supermatka