Możliwość zweryfikowania curriculum vitae potencjalnego pracownika przez pracodawcę

Autor

  • Marta Deryło Uniwersytet Gdański
  • Michał Dominik Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

CV, życiorys zawodowy, rekrutacja pracowników

Abstrakt

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badania własnego dotyczącego możliwości zweryfikowania CV potencjalnego pracownika przez pracodawcę. Wspomniane badanie objęło całą Polskę i zostało przeprowadzone na próbie 526 urzędów miast i gmin przy wykorzystaniu techniki mystery client – osoba kontaktująca się z urzędem przedstawiała się jako pracownik nieistniejącego przedsiębiorstwa i prosiła o weryfikację, czy fikcyjna kandydatka odbyła w danej instytucji praktyki studenckie. W 84,4% przypadków udało się uzyskać zgodną z prawda informację negatywną. W 3% przypadków pracownicy urzędów stwierdzili, że kandydatka odbyła u nich praktyki, 15 z nich powiedziało badaczom, że przełożeni byli zadowoleni z jej pracy. W pozostałych przypadkach nie udało się uzyskać odpowiedzi – ze względu na odmowy udzielenia odpowiedzi, brak informacji, brak możliwości skontaktowania się z osobą kompetentną ze wzglądu na jej nieobecność w ciągu najbliższych 7 dni bądź nieuzyskania pożądanych informacji pomimo wykonania 10 połączeń telefonicznych. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że pracodawca zwykle ma możliwość zweryfikowania CV kandydata, a procedura ta nie wymaga zbyt dużych nakładów czasu. W związku z tym zalecono, aby rekruterzy wykorzystywali tę możliwość, aby zatrudnić kandydatów o największym rzeczywistym doświadczeniu.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Dale M., Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników, Wolters Kluwer, Warszawa 2013.

Drela K., Sokół A., Formy zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce. Jak zatrudniać pracowników, CeDeWu, Warszawa 2011.

Ludność w gminach. Stan w dniu 31 marca 2011 r., NSP 2011, http://stat.gov.pl/.

Marciniak J., Meritum HR, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2011.

Procesy decyzyjne w warunkach niepewności, red. A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2012.

Wacławska P., Jak dobrać bezbłędnych pracowników, czyli minimalizowanie ryzyka osobowego na etapie poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2008.

Wiśniewski J., Kapitał ludzki organizacji: od motywowania do zaangażowania, Wydawnictwo Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Szczecin 2012.

Współczesne tendencje w zarządzaniu zasobami ludzkimi, red. M. Tyrańska, Difin, Warszawa 2012.

Pobrania

Opublikowane

2015-03-15

Jak cytować

Deryło, M., & Dominik, M. (2015). Możliwość zweryfikowania curriculum vitae potencjalnego pracownika przez pracodawcę. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (7), 185–194. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/11203

Numer

Dział

Rynek pracy i problemy zarządzania zasobami ludzkimi