Sektor MŚP – siła napędowa polskiej gospodarki
Słowa kluczowe:
mikro‐, małe, średnie przedsiębiorstwa, sektor MŚP, gospodarkaAbstrakt
Artykuł ma na celu przedstawienie działalności podmiotów należących do sektora mikro‐, małych oraz średnich przedsiębiorstw na terenie kraju. Skupiono się na wyszczególnieniu wartości stanowiących potwierdzenie ich kluczowej roli w budowaniu polskiej gospodarki, takich jak: skala zatrudnienia, wkład w PKB, nakłady inwestycyjne czy rentowność. Przedstawiono problemy, z jakimi muszą się zmagać nowo powstałe przedsiębiorstwa oraz ich malejącą skalę żywotności w Polsce na przestrzeni kolejnych lat. W artykule zawarto również kryteria stanowiące o należeniu jednostek gospodarczych do sektora MŚP oraz przedstawiono rodzaje działalności oraz regiony kraju, w których najczęściej działają analizowane podmioty.
Downloads
Bibliografia
Bilansowe wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w 2019 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2020.
Działalność przedsiębiorstw o licznie pracujących do 9 osób w 2019 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2020.
Ekonomika i zarządzanie małą firmą, B. Piasecki (red.), PWN, Warszawa 1998.
Karpińska K., Matel A., Protasiewicz A., Konsument w działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Białystok 2017.
Lachniewicz S., Matejun M., Specyfika zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami [w;] M. Madejun (red.), Zarządzanie małą i średnią firmą w teorii i w ćwiczeniach, Difin, Warszawa 2012.
Lisowska R. Zarządzanie rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw w obszarach zmarginalizowanych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2013.
Poradnik dla użytkowników dotyczący definicji MŚP, Komisja Europejska, Luksemburg 2015.
Przedsiębiorstwa niefinansowe według rodzajów i miejsc prowadzenia działalności w Polsce w 2019 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2020.
Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (grupa PFR), Warszawa 2020.
Sudoł S., Przedsiębiorstwo. Podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Zarządzanie przedsiębiorstwem, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2006.
Środki trwałe w gospodarce narodowej w 2019 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2020.
Warunki prowadzenia firm w Polsce, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warszawa 2018.
Zalecenie Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie definicji mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw, Dz. U. L 124 z dnia 20.05.2003 r.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Cypyrigth notice