ISSN 1734-1582, e-ISSN 2451-2230
Punkty MEiN: 40
ICV 2020: 90.07
Polityka Open Access
Czasopismo wydawane jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Aktualny numer
Vol 55 No 2 (2022)
Zespół Redakcyjny czasopisma naukowego „Problemy Wczesnej Edukacji/Issues in Early Education” w trosce o wysoką jakość publikowanych artykułów przestrzega zasad etycznych i wymaga tego od wszystkich stron zaangażowanych w proces publikacji: autorów publikacji, redaktorów czasopisma, recenzentów oraz wydawcy.
Redakcja "Problemów Wczesnej Edukacji” oświadcza, iż wszelkie wykryte przypadki naruszenia zasad etycznych stanowią przesłankę do odrzucenia artykułu i powiadomienia odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
Poniższe wytyczne zostały opracowane na podstawie:
OBOWIĄZKI AUTORÓW
Autorstwo pracy
Oryginalność i plagiat
Ujawnianie informacji i konflikt interesów
Autor powinien w składanym oświadczeniu (link) ujawnić informacje o źródłach finansowania projektów przedstawionych w swojej publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów oraz zadeklarować wszelkie potencjalne przypadki konfliktu interesów.
Dostęp do danych i ich przechowywanie
Autor powinien prowadzić rzetelną ewidencję danych nieprzetworzonych związanych z jego publikacją i zachować je co najmniej przez rok od momentu publikacji artykułu. Autor może zostać poproszony przez redakcję o zapewnienie dostępu do tych danych.
Zasadnicze błędy w publikowanych pracach
Decyzja o publikacji
Bezstronność
W procesie oceny artykułów istotna jest ich oryginalność, jakość naukowa oraz zgodność z profilem czasopisma. Nie ma na nią wpływu pochodzenie autora pracy, jego narodowość, przynależność etniczna, poglądy polityczne, płeć, rasa czy wyznanie.
Poufność
Redakcja dochowuje poufności korespondencji z autorami oraz recenzentami. Treść korespondencji nie będzie udostępniania osobom trzecim.
Informacje pozyskane w procesie oceny publikacji, jak również odrzucone artykuły, bądź ich fragmenty, nie mogą być wykorzystane w badaniach własnych przez członków redakcji bądź recenzentów, bez wyraźnej, pisemnej zgody autora.
Konflikt interesów
Redakcja nie wyznacza na recenzentów osób, które pozostają w stosunku bezpośredniej podległości służbowej z autorami tekstów lub w innych bezpośrednich relacjach osobistych.
Terminowość
Poufność
Anonimowość
Wszystkie recenzje wykonywane są anonimowo. Redakcja nie udostępnia recenzentom danych autorów, a autorom informacji o recenzentach.
Oryginalność
Konflikt interesów
Recenzenci nie mogą recenzować prac, w stosunku, do których występuje konflikt interesów wynikający z relacji z autorem (zależność służbowa, związki osobiste), firmą lub instytucją związanymi z pracą. Recenzenci są zobowiązani do poinformowania redaktora naczelnego o wszystkich ewentualnych przypadkach konfliktu interesów.
Obiektywizm
Recenzje powinny zawierać bezstronną i konstruktywną ocenę recenzowanej pracy. Za niedopuszczalne uznaje się personalne uwagi pod adresem autora pracy.
OBOWIĄZKI WYDAWCY
W sytuacji domniemanej lub udowodnionej nierzetelności naukowej, nieuczciwej publikacji lub plagiatu, Wydawca, w bezpośredniej współpracy z redaktorem naczelnym czasopisma, podejmuje wszelkie właściwe środki w celu wyjaśnienia sytuacji i wniesienia poprawek do określonego artykułu.
Działania te mogą przyjąć formę szybkiego opublikowania erraty lub pełnego wycofania pracy z czasopisma w uzasadnionych przypadkach.
ISSN 1734-1582, e-ISSN 2451-2230
Punkty MEiN: 40
ICV 2020: 90.07
Polityka Open Access
Czasopismo wydawane jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Aktualny numer
Vol 55 No 2 (2022)