Zakon rycerski w państwie zakonu rycerskiego. Pomorscy joannici wobec Krzyżaków 1308–1370
DOI:
https://doi.org/10.26881/sds.2023.26.09Słowa kluczowe:
Order of St John, Teutonic Order, relations between the Hospitallers and the Teutonic Knights in Pomerelia up to 1370, relations between the two orders and Poland and Władysław Łokietek, Schwarzburgs, HennenbergsAbstrakt
W polskiej literaturze przedmiotu od lat funkcjonuje pogląd o niezbyt dobrych stosunkach panujących między zakonem krzyżackim w Prusach a joannitami na Pomorzu w latach 1308–1370. Głównego powodu wzajmnej niechęci obu zakonów dopatrywano się w konkurencji ekonomicznej. Po opanowaniu Pomorza Gdańskiego Krzyżacy mieli blokować rozwój gospodarczy dóbr joannickich na Pomorzu. Ze względu na to joannici mieli w końcu nie wytrzymać konkurencji gospodarczej z Krzyżakami i do 1370 r., poniekąd do tego zmuszeni, sprzedali swe dobra Krzyżakom.
Zaprezentowanego powyżej poglądu polskich badaczy, w obliczu zachowanych źródeł, nie da się jednak utrzymać. W latach 1308–1309 Krzyżacy zajęli Gdańsk, a potem opanowali resztę byłego Księstwa Pomorskiego (Gdańskiego) ze szkodą dla Władysława Łokietka. Dużą rolę w tych wydarzeniach, oprócz Henryka von Plotzke, odegrali Günther i Sieghard von Schwarzburgowie. Pierwszy z ich był m.in. komturem grudziądzkim, a potem komturem ziemi chełmińskiej. Wziął udział w zajęciu Gdańska przez Krzyżaków i w późniejszych walkach zakonu niemieckiego z Polską. Sieghard sprawował w zakonie niemieckim wiele urzędów, m.in. mistrza krajowego pruskiego. Był też uznanym dyplomatą, często delegowanym przez Krzyżaków do rozmów ze stroną polską. Wedle niektórych źródeł Krzyżacy znaleźli się w Gdańsku po zaangażowaniu ich przez Władysława Łokietka do obrony grodu przed najazdem brandenburskim. Namówił ich do tego brat Łokietka, książę dobrzyński Siemowit – jednocześnie krewniak Günthera i Siegharda von Schwarzburgów. Po wydarzeniach z lat 1308/1309 polski książę musiał więc czuć się zdradzony nie tylko przez zakon niemiecki, ale też pośrednio przez wspomnianych Krzyżaków – braci Schwarzburgów. Nie oznaczało to jednak zerwania z nimi kontaktów. Wedle kroniki pruskiej autorstwa Wiganda z Marburga Władysław Łokietek pewną dozą sympatii darzył przynajmniej Siegharda von Schwarzburga.
We wspomnianym okresie przedstawiciele spokrewnionych ze sobą niemieckich rodów von Schwarzburg i von Henneberg odgrywali dużą rolę w strukturze zakonu joannickiego. Albrecht von Schwarzburg był uznanym joannickim dyplomatą oraz zdolnym dowódcą wojskowym. Wsławił się operacjami wojskowymi w basenie Morza Śródziemnego. Jego siostrzeniec Berthold VI von Henneberg odznaczył się w dziejach polskiej prowincji zakonu joannickiego oraz joannitów z Czech, Moraw i Austrii, których został przeorem. Karierę zakończył na urzędzie przeora niemieckiego. Miał duży wpływ na sposób przejęcia dóbr przez joannitów po skasowanym oficjalnie w 1312 r. zakonie templariuszy.
W polityce wewnętrznej i zagranicznej władców Rzeszy Schwarzburgowie i przede wszystkim Hennebergowie angażowali się w konflikcie na liniach: Wittelsbachowie – papiestwo – Luksemburgowie. Ze względu na politykę zagraniczną Władysława Łokietka wobec Marchii Brandenburskiej i zakonu krzyżackiego oba wspomniane wyżej rody niemieckie należały do przeciwni ków polskiego władcy. Stosunki między Władysławem Łokietkiem i joannitami nie układały się poprawnie z pewnością dlatego, że joannici pomorscy podlegali wówczas szpitalnikom z Meklemburgii i Brandenburgii. W interesującym nas okresie, a zwłaszcza po stopniowym przejęciu dóbr po skasowanych templariuszach, w grupie szpitalników z północnych Niemiec i Pomorza zaczął kształtować się pomysł utworzenia osobnego baliwatu joannickiego, który później określano jako brandenburski. Powodzenie tego pomysłu było uzależnione od stosunków szpitalników z władcami terytorialnymi Brandenburgii i Meklemburgii. Do przeciwników Władysława Łokietka można zaliczyć tak Askańczyków, jak i później Wittelsbachów. Od 1317 r. należy również odnotować pogorszenie się relacji Władysława Łokietka z joannitami polskimi.
W konsekwencji powyższego splotu wydarzeń joannici pomorscy nie pozostali bierni wobec procesu uwolnienia Pomorza Gdańskiego spod polskiej władzy. Najprawdopodobniej już w pierwszej dekadzie XIV w. wzięli aktywny udział w walkach Krzyżaków z Polską. Wsławili się zwłaszcza wystąpieniami zbrojnymi przeciwko ludziom stronnika polskiego władcy, a więc biskupa kujawskiego Gerwarda z Ostrowa. Zostali za to ukarani i na mocy wyroku sądowego, który zapadł pod czas procesu między Polską a Krzyżakami w 1321 r. – odebrano joannitom dobra kujawskie i małopolskie. O wykonanie tego wyroku miał zadbać Władysław Łokietek. Próbując odzyskać utracone dobra, joannici w kolejnych latach dalej występowali przeciwko biskupom kujawskim. Tym razem robili to już na drodze sądowej. Usiłowania te nie zakończyły się dla nich szczęśliwie – na zawsze utracili dobra kujawskie (Zbląg i Niemojewko) oraz małopolskie (Zagość).
W latach 30. i 40. XIV w. joannici na Pomorzu Wschodnim utrzymywali dość dobre relacje z Krzyżakami, w których uznawali swego feudalnego zwierzchnika. Dzięki temu udało im się zakończyć długo trwały spór sądowy z cystersami z Pelplina. Niewykluczone, że pewną rolę odegrało w tym orzeczenie wydane przez wielkiego mistrza krzyżackiego Luthera z Brunszwiku. Należy przypomnieć, że ród książąt brunszwickich, z których wywodził się Luther, zgodził się przekazać joannitom dobra po templariuszach w swych rodowych dobrach. Weszły one w skład formującego się Baliwatu Brandenburskiego. Jeden z rodzonych braci Luthera, Konrad, był też joannitą.
W zachowanych źródłach widzimy, że w dobie procesu sądowego między joannitami pomorskimi (z Lubiszewa) i cystersami z Pelplina pojawił się przedstawiciel szpitalników wschodniopomorskich – Henning von Wartenberg, dawny templariusz z Chwarszczan. Po rozwiązaniu swego macierzystego zakonu wstąpił na służbę do joannitów. Jego działaniom joannici pomorscy zawdzięczali próbę przeprowadzenia reform gospodarczych, które głównie polegały na lokacjach dóbr zakonu joannickiego na prawie niemieckim. Krzyżacy tym działaniom nie przeszkadzali. Z zachowanych źródeł wynika, że niekiedy przeprowadzali z joannitami wschodniopomorskimi transakcje handlowe, które przynosiły korzyści obu stronom.
Pozycja i znaczenie joannitów na Pomorzu Wschodnim zaczęły słabnąć w latach 60. XIII w. Nie wiązało się to jednak z niechęcią do nich Krzyżaków, lecz było wynikiem zaangażowania środków finansowych zakonu joannickiego w umocnienie obrony ich głównej siedziby – wyspy Rodos. Nałożył się na to spadek zainteresowania społeczeństw europejskich udzielaniem wsparcia joannitom. Przejawiało się to w sferze finansowej oraz w dopływie nowych członków do zakonu. Zjawiska te dotknęły mocno siedziby joannitów na Pomorzu Wschodnim. Wobec koncentracji dóbr joannickich z Baliwatu Brandenburskiego w Brandenburgii, Meklemburgii, Saksonii, Pomorzu Zachodnim i Nowej Marchii, siedziby joannitów wschodniopomorskich stały się dla zakonu peryferyjnymi. W latach 60. XIV w. rozpoczęła się więc wyprzedaż dóbr joannitów. Naturalnym kupcem byli oczywiście Krzyżacy sprawujący zwierzchnictwo feudalne nad Pomorzem Wschodnim i zapewne ofiarowujący największą możliwą sumę wykupu. Między 1366 r. a 1370 r. joannici sfinalizowali kompletną wyprzedaż swych włości wschodniopomorskich Krzyżakom. Zakon niemiecki zapłacił za nie ponad 10 tys. grzywien, co na ówczesne warunki było chyba dobrą ceną.
Downloads
Bibliografia
Printed sources
Chronica Oliviensis auctore Stanislao abbate Olivensi, ed. S. Kętrzyński, in: Monumenta Poloniae Historica, t. 6, Kraków 1893, pp. 310–350.
Chronik Wigands von Marburg, ed. T. Hirsch, in: Scriptores rerum Prussicarum, Bd. 2, Leipzig 1876, pp. 429–662.
Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae, ed. J. Chtil, Brün 1845.
Constitutiones et acta publica imperatorum et regem, ed. I. Swalm, in: Momumenta Germaniae Historica. Legum, sectio IV, Bd. 5–6, Hannoverae–Lipsiae 1909–1922.
Ioannis Dlugossi Annales seu Cronicae incliti Regni Poloniae, liber 9, ed. D. Turkowska et al., Warszawa 1978.
Kodeks dyplomatyczny Małopolski, red. A. Piekosiński, t. 2, Kraków 1886.
Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski, red. I. Zakrzewski, t. 2, Poznań 1878.
Lites ac res gestae inter Polonos Ordinemque Cruciferorum. Spory i sprawy pomiędzy Polakami a zakonem krzyżackim, t. 1: Sprawa wytoczona w Inowrocławiu r. 1320, Sprawa wytoczona w Warszawie r. 1339, ed. S. Zakrzewski, Poznań 1890.
Lites ac res gestae inter Polonos Ordinemque Cruciferorum. Spory i sprawy pomiędzy Polakami a zakonem krzyżackim, t. 1: Sprawa wytoczona w Inowrocławiu i Brześciu Kujawskim w latach 1320–1321, ed. H. Chłopocka, Wrocław–Warszawa–Kraków 1970.
Lites ac res gestae inter Polonos Ordinemque Cruciferorum. Spory i sprawy pomiędzy Polakami a zakonem krzyżackim. Akta postępowania przed wysłannikiem papieskim Antonim Zeno z Mediolanu w latach 1422–1423, eds. S. Jóźwiak, A. Szweda, S. Szybkowski, Toruń 2013.
Nowy kodeks dyplomatyczny Mazowsza, red. I. Sułkowska-Kuraś, S. Kuraś, cz. 3, Warszawa 2000.
Pommerellisches Urkundenbuch, hrsg. v. M. Perlbach, Danzig 1882.
Pommersches Urkundenbuch, hrsg. v. O. Heinemann, Bd. 6 (Hf. 1–3), Stettin 1903–1906.
Preussisches Urkundenbuch, Bd. 1, H. 2, hrsg. v. A. Seraphin, Königsberg 1909; Bd. 2 (1309–1335), hrsg. v. M. Hein, E. Maschke, Aalen 1962; Bd. 3, Lieferung 1, hrsg. v. M. Hein, Marburg 1975, Bd. IV, hrsg. v. H. Koeppen, Marburg 1960; Bd. V, Lieferung 1, hrsg. v. K. Conrad, Marburg 1969; Bd. 6, Lieferung 1 (1362–1366), hrsg. v. K. Conrad, Marburg 1986; Bd. 6, Lieferung 2, hrsg. v. K. Conrad, Marburg 2000.
Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae, ed. C.J. Erben, Pars 3, Praha 1890.
Regesten der Markgrafen von Brandenburg aus askanischem Hause, bearb. v. H. Krabbo, Lief. 7, Berlin 1924.
Rymer T., Foedera Conventiones, Litterae et cujuscunque generis Acta Publica, inter Reges Angliae, et alios quosvis Imperatores, Reges, Pontifices, Principes, vel Communitates, ab Ingressu Gulielmi I. in Angliam, A.D. 1066, ad Nostra usque Tempora habita aut tractata, vol. 2, part 1: ab anno M.CCCVII. ad annum M.CCCXXVII, London 1818.
Urkundenanhang, in: Der Johanniterorden der Malteserorden. Der ritterliche Orden des hl. Johannes vom Spital zu Jerusalem. Seine Geschichte, seine Aufgaben, 3. Aufl., hrsg. v. A. Wienand, Köln 1988, pp. 604–646.
Wigand von Marburg, Nowa kronika pruska, oprac. S. Zonenberg, K. Kwiatkowski, Toruń 2017.
Secondary works
Bieniak J., Okres zjednoczenia państwa (łącznie z procesem polsko krzyżackim) w twórczości Kazimierza Tymienieckiego, in: Kazimierz Tymieniecki (1887–1968): dorobek i miejsce w mediewistyce polskiej, red. J. Strzelczyk, Poznań 1990, pp. 21–48.
Bieniak J., Środowisko świadków procesu polsko krzyżackiego z 1339 r., in: Genealogia – kręgi zawodowe i grupy interesu w Polsce średniowiecznej na tle porównawczym, red. J. Wroniszewski, Toruń 1989, pp. 5–35.
Bieniak J., Wielkopolska, Kujawy, ziemie łęczycka i sieradzka wobec problemu zjednoczenia państwowego w latach 1300–1306, Wodzisław Śląski 2011.
Borchardt K., The Hospitallers in Pomerania: Between the Priories of Bohemia and Alamania, in: The Military Orders, vol. 2: Welfare and Warfare, ed. H. Nicholson, Aldershot 1998, pp. 295–306.
Borchardt K., The Hospitallers, Bohemia, and the Empire, 1250–1330, in: Mendicants, Military Orders, and Regionalism in Medieval Europe, ed. J. Sarnowsky, Ashgate 1999, pp. 201–231.
Borchardt K., Verwaltungsstrukturen bei den deutschen Johannitern (12. bis 14. Jahrhundert), in: Die geistlichen Ritterorden in Mitteleuropa Mittelalter, eds. K. Borchardt, L. Jan, Brno 2011 (printed 2012), pp. 51–78.
Bruski K., Lokalne elity rycerstwa na Pomorzu Gdańskim w okresie panowania zakonu krzyżackiego. Studium prozopograficzne, Gdańsk 2002.
Bruski K., Ziemie nad Dolną Wierzycą od XIII do początku XIV wieku, Gdańsk 1997.
Dąbrowski D., Rodowód Romanowiczów książąt halicko wołyńskich, Poznań–Wrocław 2002.
Delaville le Roulx J., Les Hospitaliers en Terre Sainte et à Chypre (1100–1310), Paris 1904.
Delaville le Roulx J., Les Hospitaliers à Rhodes (1310–1421) jusqu’ à la mort de Philibert de Naillac, introd. A. Luttrell, London 1974.
Dienemann J.G., Nachrichten vom Johanniterorden, insbesondere von dessen Herrenmeisterthum in der Mark, Sachsen, Pommern u. Wendland, wie auch von der Wahl und Investitur des jetzigen Herrennmeisters, Prinzen August Ferdinand... Nebst einer Beschreibung der in den Jahren 1736, 1737, 1762 und 1764 gehaltenen Ritterschläge, Berlin 1767.
Dorna M., Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach w latach 1228–1309. Studium prozopograficzne, Poznań 2004.
Gahlbeck C., Lagow (Lagów) oder Sonnenburg (Slonsk): zur Frage der Residenzbildung in der Ballei Brandenburg der Johanniter von 1317 bis 1527, in: Regionalität und Transfergeschichte: Ritterordenskommenden der Templer und Johanniter im nordöstlichen Deutschland und in Polen, hrsg. v. C. Gahlbeck, D. Heimann und D. Schumann (Studien zur brandenburgischen und vergleichen den Landesgeschichte, Bd. 9; Schriften der Landesgeschichtlichen Vereinigung für die Mark Brandenburg, Bd. 4), Berlin 2014, pp. 271–337.
Gawlas S., Verus heres. Z badań nad świadomością polityczną obozu Władysława Łokietka w początkach XIV w., “Kwartalnik Historyczny” 1988, t. 95, no. 1, pp. 77–104.
Heś R., Joannici na Śląsku w średniowieczu, Kraków 2007.
Hubatsch W., Die Geschichte der Ballei Brandenburg bis zur Säkularisation, in: Der Johanniterorden der Malteserorden. Der ritterliche Orden des hl. Johannes vom Spital zu Jerusalem. Seine Geschichte, seine Aufgaben, 3. Aufl., ed. A. Wienand, Köln 1988, pp. 303–311.
Hubatsch W., Die Johanniterorden in Ost und Westpreußen, “Zeit schrift für Ostforschung” 1971, Bd. 21, no. 2, pp. 7–19.
Huschke W., Berthold VII., in: Neue Deutsche Biographie, Berlin 1955, Bd. 2, pp. 155; online-version: https://www.deutsche-biographie.de/pnd118658549.html#ndbcontent [accessed: 30.06.2021].
Isenburg K.W. Prinz von, Stammtafeln zur Geschichte der europäischen Staaten, Bd. 1, Marburg 1956.
Jasiński K., Rola Siemowita księcia dobrzyńskiego w stosunkach polsko krzyżackich w 1308/1309 r., “Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie” 1978, (seria A, Historia), pp. 63–84.
Klemenski M.A., Polityka księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego wobec zakonu joannitów, “Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie” 2022, R. 67, pp. 37–46.
Karwasińska J., Sąsiedztwo kujawsko krzyżackie 1235–1343, in: eadem, Kujawy i Mazowsze. Wybór pism, Warszawa 1997, pp. 31–181.
Klassa B., Siedziby joannitów na ziemiach polskich do 1312 roku, Zielona Góra 2012.
Kriedte P. v., Die Herrschaft der Bischöfe von Włocławek von den Anfängen bis zum Jahre 1409, Göttingen 1974.
Lange T.W., Joannici na Pomorzu Gdańskim. Stan badań – interpretacje – próba syntezy, “Zapiski Historyczne” 1994, t. 59, z. 4, pp. 7–19.
Lange T.W., Szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy, Poznań 1994.
Ledebur L. Freiherr von, Das Johanniter Ordenshaus Aka, “Wochenblatt der Johanniter-Ordens- Balley Brandenburg” 1861, 2(14), pp. 64.
Luttrell A., Gli Ospitalieri e l’ederitá dei Templari: 1305–1378 (III), in: idem, The Hospitallers of Rhodes and their Mediterranean World, Ashgate 1992, pp. 67–86.
Luttrell A., The Hospitallers in Cyprus: 1310–1378 (IX), in: idem, The Hospitallers of Rhodes and their Mediterranean World, Ashgate 1992, pp. 155–184.
Maciejewski J., Działalność kościelna Gerwarda z Ostrowa, biskupa włocławskiego w latach 1300–1323, Bydgoszcz 1996.
Mitáček, J., Die böhmische Provinz des Johanniterordens und die Luxemburgen 1310–1437, in: Die geistlichen Ritterorden in Mitteleuropa Mittelalter, eds. K. Borchardt, L. Jan, Brno 2011 (printed 2012), pp. 99–113.
Mitáček, J., Čeští johanité v prvních desetiletích vlády Lucemburků, “Acta Musei Moraviae. Scientiae Soc.” 2003, pp. 153–169.
Mitáček, J., Konflikt a smíření u voleb českých johanitských převorů. Ke vztahům českých Lucemburků, papežké kurie a řádu johanitů, in: Rituál smíření. Konflikt a jeho řešeni ve středověku. Sborník příspěvků z konference konane ve dnech 31. Května – 1. června 2007 v Brně, eds. M. Nodl, M. Wihoda, Brno 2008, pp. 305–323.
Mitáček J., W sprawie relacji z joannitami, in: Dzierżawcy, posłowie, literaci, red. B. Możejko, M. Smoliński, S. Szybkowski, Malbork 2011 (“Studia z Dziejów Średniowiecza”, no. 16), pp. 69–92.
Mol J.A., Johanniterklöster im mittelalterlichen Friesland, in: Die Johanniter Kapelle in Bokelesch, ed. M. Piotrowski, Oldenburg 2005, 9–45.
Pflugk-Harttung J., Die Anfänge des Johanniter Ordens in Deutschland besonders in der Mark Brandenburg, Berlin 1899.
Pflugk-Harttung J., Die Johanniter und Deutsche Orden im Kämpfe Ludwigs des Bayern mit der Kurie, Leipzig 1900.
Rödel W.G., Das Großpriorat Deutschland des Johanniter Ordens im Übergang vom Mittelalter zur Reformation anhand der Generalvisitationsberichte von 1494/1495 und 1540/1541, (2. neubear beite Auflage), Köln 1972.
Sarnowsky J., Vorgeschichte und Anfänge der Reformation in der Ballei Brandenburg des Johanniterordens, in: The Military Orders and the Reformation. Choices, State Building and the Weight of Tradition. Papers of the Utrecht conference, 30 September – 2 October 2004, eds. J.A. Mohl, K. Militzer, H.J. Nicholson, Verloren 2006, pp. 119–138.
Szczesiak R., Gahlbeck C., Die Kommenden der Johanniter in Mirow, Gardow und Nemerow in der Herrschaft Stargard in Südmecklenburg, in: Regionalität und Transfergeschichte: Ritterordenskommenden der Templer und Johanniter im nordöstlichen Deutschland und in Polen, hrsg. v. C. Gahlbeck, D. Heimann, D. Schumann (Studien zur brandenburgischen und vergleichenden Landesgeschichte, Bd. 9; Schriften der Landesgeschichtlichen Vereinigung für die Mark Brandenburg, Bd. 4), Berlin 2014, pp. 204–247.
Scholz K., Beiträge zur Personengeschichte des Deutschen Ordens in der ersten Hälfte des 14. Jahrhunderts. Untersuchungen zur Herkunft livländischer und preußischer Deutschordensbrüder, Münster 1971.
Schwennicke D., Europäische Stammtafeln, NF, Bd. 1/3: Die Häuser Oldenburg, Mecklenburg, Schwarzburg, Waldeck, Lippe und Reuss, Frankfurt a. Main 2000.
Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Bd. 1, Danzig 1913.
Sire H.J.A., Kawalerowie maltańscy, transl. H. Szczerkowska, Warszawa 2000.
Śliwiński B., Leszek książę inowrocławski (1274/1275 – po 27 kwietnia 1339), Kraków 2010.
Smoliński M., Czesko morawscy joannici na Pomorzu 1182–1252, in: Rola komunikacji i przestrzeni w średniowiecznych i wczesnonowożytnych dziejach Czech i Polski, red. A. Paner, W. Iwańczak, Gdańsk 2008, pp. 311–344.
Smoliński M., Der Johanniterorden in Pommern und Pommerellen im Mittelalter – Politik, Wirtschaft, Menschen, in: Die geistlichen Ritterorden in Mitteleuropa Mittelalter, eds. K. Borchardt, L. Jan, Brno 2011 (printed 2012), pp. 139–156.
Smoliński M., Die Johanniter und die Eroberung Pommerellens durch den Deutschen Orden, “Yearbook for the the Study of the Military Orders” 2011, vol. 16 (Die Ritterorden in Umbruchs und Krisenzeiten. The Military Orders in Times of Change and Crisis), pp. 103–117.
Smoliński M., Die Versuche einer Wirtschafts und Verwaltungsreform in den Besitzungen der Johanniter in Pommerellen im 14. Jahrhundert, “Yearbook for the Study of the Military Orders” 2017, vol. 22, pp. 31–53.
Smoliński M., […] familiaris nostri specjaliter et dilectus… Joannici w służbie władców Czech i Rzeszy Niemieckiej w dobie odnowienia Królestwa Polskiego w 1295 roku, in: Średniowieczni władcy i ich otoczenie. Materiały V Kongresu Mediewistów Polskich, t. 5, red. J. Sperka, K. Kollinger, Rzeszów 2018, pp. 75–105.
Smoliński M., Henning von Wartenberg, templariusz, pan domów w Skarszewach i Czarnocinie oraz joannicki dzierżawca, in: Dzierżawcy, literaci, posłowie, red. B. Możejko, M. Smoliński, S. Szybkowski, Malbork 2011 (“Studia z Dziejów Średniowiecza”, no. 16), pp. 193–212.
Smoliński M., Inmitten der Kreuzzüge und deren ideologischen und wirtschaftlichen Hintergrunds. Der Johanniterorden und die Pläne der Christianisierung und Eroberung des Prußenlandes in der frühen Organisierungsphase des Ordens in Polen, Pommern und Pommerellen (bis 1201), “Questiones Medii Aevi Novae” 2017, vol. 22, pp. 305–334.
Smoliński M., Joannici w polityce książąt polskich i pomorskich od połowy XII do pierwszego ćwierćwiecza XIV wieku, Gdańsk 2008.
Smoliński M., Krajobraz sporu. Joannici wobec Władysława Łokietka, Jana Luksemburskiego i książąt śląskich w latach dwudziestych i trzydziestych XIV wieku, in: A Pomerania ad ultimas terras. Studia ofiarowane Barbarze Popielas Szultce w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin i czterdziestolecie pracy naukowej, red. J. Sochacki, A. Teterycz-Puzio, Słupsk 2011, pp. 333–349.
Smoliński M., Sąsiedztwo cystersów z Pelplina oraz joannitów z Lubiszewa i Skarszew w świetle Kroniki pelplińskiej, “Rydwan. Roczniki Muzealne Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim” 2012, no. 7, pp. 97–111.
Smoliński M., Sytuacja polityczna w Miśni, Turyngii i na Łużycach na początku XIV wieku jako przyczynek do wojny brandenbursko krzyżackiej z 1308 roku i zajęcia Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków, in: Komturzy, rajcy, żupani, red. B. Śliwiński, Malbork 2005 (“Studia z Dziejów Średniowiecza” no. 11), pp. 343–372.
Smoliński M., W sprawie domów joannickich w Starogardzie i Lubiszewie w bulli z 1238 r., in: Szlachta, starostowie, zaciężni, red. B. Śliwiński, Gdańsk–Koszalin 1998 (“Gdańskie Studia z Dziejów Średniowiecza”, no. 5), pp. 221–238.
Smoliński M., Zur Geschichte der Johanniter und ihrer politischen Rolle in Polen bis zum Jahre 1370, in: Regionalität und Transfergeschichte: Ritterordenskommenden der Templer und Johanniter im nordöstlichen Deutschland und in Polen, hrsg. v. C. Gahlbeck, D. Heimann, D. Schumann (Studien zur brandenburgischen und vergleichenden Landesgeschichte, Bd. 9; Schriften der Landesgeschichtlichen Vereinigung für die Mark Brandenburg, Bd. 4), Berlin 2014, pp. 77–90.
Starnawska M., Joannici w średniowiecznej Polsce, in: Joannici i ich związki z ziemiami polskimi, red. P. Deles, P. Mrozowski, Warszawa 2014, pp. 113–148.
Starnawska M., Między Jerozolimą a Łukowem. Zakony rycerskie na ziemiach polskich w średniowieczu, Warszawa 1999.
Starnawska M., Mnisi – rycerze – szlachta. Templariusze i joannici na pograniczu wielkopolsko brandenbursko zachodniopomorskim, “Kwartalnik Historyczny” 1992, no. 99, z. 1, pp. 5–31.
Tymieniecki K., Majętność książęca w Zagościu i pierwotne uposażenie klasztoru joannitów na tle osadnictwa dorzecza dolnej Nidy. Studium z dziejów gospodarczych XII w. (“Rozprawy Akademii Umiejętności Wydziału Historyczno-Filozoficznego”, seria 2, t. 30 [55]), Kraków 1912, pp. 335–425.
Tymieniecki K., Studya nad XIV wiekiem. I. Proces polsko krzyżacki z lat 1320–1321, “Przegląd Historyczny” 1917/1918, t. 21, pp. 77–148.
Waschinski E., Die ersten Johanniter in Westpreußen, “Wetpreußen Jahrbuch” 1970, Bd. 20, pp. 151–155.
Waschinski E., Geschichte der Johanniterkomturei und Stadt Schöneck Westpr. mit ihren Anfang von Urkunden, Danzig 1904.
Wasilkiewicz K., Templariusze i joannici w biskupstwie lubuskim (XIII–XVI w.), Gniezno 2016. Włodarski B., Polska i Ruś 1994–1340, Warszawa 1966.