Obcym – inna, sobie – obca. Agnes Anney i jej zmagania z tożsamością (H. Sienkiewicz, "Wiry")

Autor

  • Katarzyna Mróz

Abstrakt

Treścią artykułu jest analiza kreacji protagonistki Wirów, jednej z najmniej znanych powieści Sienkiewicza. Bohaterka Agnes Anney, która jako chłopskie dziecko wyemigrowała z rodzinnej wsi mazowieckiej do Wielkiej Brytanii, wraca do niej po latach jako bogata panna, zaadoptowana przez angielskiego fabrykanta. Dziedzic majątku, Władysław Krzycki, prawie natychmiast się w niej zakochuje, nie poznając w niej włościańskiej panienki, którą uwiódł przed laty.

Agnes, jako obca w szlacheckim środowisku, posługuje się różnorodnymi mechanizmami pomagającymi jej funkcjonować w świecie, który widzi w niej Inną: zarówno w uniwersum polskiej szlachty, jak i wśród polskich katolików, a wreszcie i pośród mężczyzn trakujących ją jako pozbawiony własnego zdania obiekt seksualny. Panna Anney zaskakuje wszystkich swoim zachowaniem, stosunkiem do przyjętych od pokoleń norm obyczajowych, jak również historią życiową.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

2018-12-28

Jak cytować

Mróz, K. (2018). Obcym – inna, sobie – obca. Agnes Anney i jej zmagania z tożsamością (H. Sienkiewicz, "Wiry"). Język – Szkoła – Religia, 13(4), 36–49. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/2973

Numer

Dział

W kręgu literatury