Gdy "zanika sam fundament politycznego współistnienia" (Jan Paweł II, "Veritatis Splendor"), czyli o manipulacji i brutalizacji języka polityki

Autor

  • Alicja Żardecka Uniwersytet Bydgoski, Wydział Humanistyczny

Abstrakt

Artykuł ukazuje wybrany problem w komunikowaniu politycznym, związany bezpośrednio z dyskredytacyjną retoryką. Nasilające się zjawisko brutalizacji języka polityki skłania do refleksji, szczególnie w odniesieniu do etyki. Fundamentem rozważań jest fragment encykliki Jana Pawła II, w której to przedstawia zasady politycznego komunikowania. Odnoszą się one do etycznego aspektu działań zmierzających do zdobycia władzy. Papież, jako główne ryzyko, przedstawił degradację fundamentu politycznego współistnienia, czyli pokojowej i uczciwej korelacji z otoczeniem. W artykule walor etyczny zestawiony został ze współczesnym ,,czarnym PR”, który opiera się na skrytości działania. Coraz to nowsze formy politycznej mowy nienawiści skupiają się na budowaniu pozorów politycznej poprawności, bez znamion dyskredytacji adwersarza. Autor rozważań przedstawia wybrane instrumenty komunikowania politycznej, mając na uwadze stopień ich bezwzględności w dyskursie publicznym.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Błażejowski J., Etyka w edukacji, nauce, polityce, biznesie, Gdańsk 2007.

Bralczyk J., Język polityki i polityków, w: O zagrożeniach i bogactwie polszczyzny, pod red. J. Miodka, Wrocław 1996.

Bralczyk J., Ograniczony świat propagandy, w: J. Rokoszowa (red.) Nowo-mowa. Materiały z sesji naukowej poświęconej problemom współczesnego języka polskiego odbytej na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 16 i 17 stycznia 1981, Londyn 1985.

Gąsior M., Ty tchórzu, Ty pedale, czyli jak mowa nienawiści z Sejmu przenosi się na ulice, http://natemat.pl/50153,ty-tchorzu-ty-pedale-czyli-jak-mowanienawisci-z-sejmu-przenosi-sie-na-ulice.

Encyklopedia popularna PWN, Warszawa 1999.

Karwat M., O perfidii, Warszawa 2001.

Karwat M., O złośliwej dyskredytacji. Manipulowanie wizerunkiem przeciwnika, Warszawa 2006.

Karwat M., Sztuka manipulacji politycznej, Toruń 2001.

Karwat M., Teoria prowokacji, Warszawa 2007.

Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i obcojęzycznych z almanachem, Warszawa 1990.

Kowalski T., Kodeks etyczny a kształtowanie zasad etycznych w administracji, Sulechów 2005.

Nowak R., Etyka w polityce, http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/numery/072010/03.html.

Oficjalna strona Krystyny Pawłowicz, http://krystynapawlowicz.pl/index.php/o-mnie/.

Pawełczyk P., Piontek D., Socjotechnika w komunikowaniu politycznym, Poznań 1999.

Puzynina J., O pojęciu manipulacji oraz sensie wyrażenia „manipulacja językowa”, w: Nowo-mowa. Materiały z sesji naukowej poświęconej problemom współczesnego języka polskiego odbytej na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 16 i 17 stycznia 1981, Londyn 1985.

Środa M., O wartościach, normach i problemach moralnych, Warszawa 1994.

Wójcik K., Public relations od A do Z, Warszawa 2001.

Zbiegeń-Maciąg L., Etyka w zarządzaniu, Warszawa 1996.

Zimbardo P. G., Psychologia i życie, Warszawa 1999.

Pobrania

Opublikowane

2017-06-29

Jak cytować

Żardecka, A. (2017). Gdy "zanika sam fundament politycznego współistnienia" (Jan Paweł II, "Veritatis Splendor"), czyli o manipulacji i brutalizacji języka polityki. Język – Szkoła – Religia, 12(1), 7–18. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/499

Numer

Dział

W kręgu języka