Cztery razy jedno. Jedno dzielone na cztery? Język poezji a wspólnota domu. Rodzina poetów

Autor

  • Maria Dąbrowska-Czoch Uniwersytet Gdański

Abstrakt

W odniesieniu do całego tomiku T. Ferenc, Z. Jankowskiego, A. Janko i M. Wieczorek Cztery twarze domu. Antologia rodzinna można użyć, mając na uwadze, że „żadna synteza nie może być tylko sumą” (Mieczysław Jastrun), określenia autobiografizm rodzinny. Zarysowuje się w tych wierszach jakaś wspólna historia. Starałam się opisać zarówno różnice jak i powiązania pomiędzy obrazami domu w twórczości osób należących do tej samej przestrzeni rodzinnej. Łączy się ona również ze światem wartości i pamięci. U Zbigniewa Jankowskiego wyróżnia się kwestia ideałów, u Teresy Ferenc zaznaczona jest szczególnie pamięć. U Janko tło historyczne jest nie aż tak konkretne. U Wieczorek obecna jest również, choć w zupełnie inny sposób, w kontekście sztuki, perspektywa historyczna.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Autobiografia, pod red. M. Czermińskiej, Gdańsk 2009.

Autobiografizm – przemiany, formy, znaczenia, red. H. Gosk, A. Zieniewicz, Warszawa 2001.

Dąbkowska M., Wpływ traumatycznych doświadczeń na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, „Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej”, t. 6, 2006, nr 4.

Ferenc T., Jankowski Z., Janko A., Wieczorek M., Cztery twarze domu. Antologia rodzinna, Szczecin 1991.

Iwasiów I., Od erotyki lektury do paru pytań o uwiedzenia i zawody metodologiczne, w: Parafrazy i reinterpretacje: wykłady z teorii i praktyki czytania, Szczecin 2004.

Jung C. G., Próba psychologicznej interpretacji dogmatu o Trójcy Św., w: Archetypy i symbole. Pisma wybrane, Warszawa 1976.

Kobieta w kulturze – kultura w kobiecie, red. Chybicka A., Kaźmierczak M., Kraków 2006.

Kowalski P., Kultura magiczna: omen, przesąd, znaczenie, Warszawa 2007.

Kraskowska E., Niebezpieczne związki. O prozie Zofii Nałkowskiej, w: Piórem niewieścim: z problemów prozy kobiecej dwudziestolecia międzywojennego, Poznań 1999.

Legeżyńska A., Dom i poetycka bezdomność w liryce współczesnej, Warszawa 1996.

Legeżyńska A., Literacka figura DOMU w poezji współczesnej, w: Dom w języku i kulturze, red. Sawicka G., Szczecin 1997.

Pauluk D., Modele ról kobiety, Warszawa 2005.

Rostowska T., Niektóre uwarunkowania transmisji międzypokoleniowej w rodzinie, „Kwartalnik Polskiej Psychologii Rozwojowej”, t. 3, 1995, nr 1.

Sławiński J., Próby teoretycznoliterackie, Warszawa 1992.

Szczuka K., Kopciuszek, Frankenstein i inne, Kraków 2001.

Tischner J., Filozofia dramatu, Kraków 2006.

Pobrania

Opublikowane

2014-09-18

Jak cytować

Dąbrowska-Czoch, M. (2014). Cztery razy jedno. Jedno dzielone na cztery? Język poezji a wspólnota domu. Rodzina poetów. Język – Szkoła – Religia, 9(2), 122–141. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/566

Numer

Dział

W kręgu literatury