Metafora DROGI jako środek perswazji w dyskursie kaznodziejskim
Abstrakt
Celem artykułu jest wskazanie na rolę metafory DROGI jako środka perswazji w dyskursie kaznodziejskim. Materiał do badań stanowią kazania wygłoszone w roku 2010 i 2011, zebrane w jednym z tomów „Świętokrzyskich kazań radiowych”. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, metaforyka DROGI (m.in. obok metaforyki SERCA) występowała najczęściej w badanych tekstach. Praca nad kazaniami doprowadziła do stwierdzenia, iż pojawiają się w nich często następujące komponenty: cel DROGI (wymiennie pielgrzymki) – Królestwo Niebieskie oraz Bóg jako ten, który pomaga człowiekowi w jego DRODZE do celu. Bóg człowiekowi pokazuje właściwą DROGĘ, prowadzi nią, idzie z człowiekiem, wyposaża go na DROGĘ. W kazaniach pojawiły się wskazania na niewłaściwe postawy człowieka, czyli chodzenie nieodpowiednią DROGĄ. Przedstawione przykłady, pochodzące z tekstów kaznodziejskich, są dowodem na to, że metaforyka DROGI ułatwia przekazanie odbiorcom prawd trudnych, związanych ze sferą sacrum, za pomocą prostych sformułowań, które jednocześnie zwiększają obrazowość i komunikatywność przekazu. Metaforyka DROGI jest jednym ze skutecznych środków perswazji w kazaniach.
Downloads
Bibliografia
Garpiel R., Przekaz kaznodziejski w teorii homiletycznej, [w:] tegoż, Perswazja w przekazach kaznodziejskich, na przykładzie homilii Jana Pawła II wygłoszonych podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku, Kraków 2003.
Kominek A., Metafory prawa moralnego w dyskursie religijno-etycznym, Kielce 2009.
Dobrzyńska T., Metafora w dyskursie politycznym jako skuteczny środek perswazji, [w:] Styl-dyskurs-media, red. Bogołębska, M. Worsowicz, Łódź 2010.
Grzegorski Z., Kaznodzieja w komunikacyjnym modelu przepowiadania, [w:] Sługa słowa, red. W. Przyczyna, Kraków 1997.
Maciuszek J., Metafora jako forma komunikacji perswazyjnej, [w:] Sztuka perswazji. Socjologiczne, psychologiczne i lingwistyczne aspekty komunikowania perswazyjnego, red. R. Garpiel, K. Leszczyńska, Kraków 2004.
Matuszczyk B., Językowe sposoby przedstawiania wartości we współczesnych kazaniach, [w:] Antynomie wartości. Problematyka aksjologiczna w językoznawstwie, red. A. Oskiera, Łódź 2007.
Müller K., Homiletyka: na trudne czasy, Kraków 2003.
Świętokrzyskie kazania radiowe, red. Z. R. Berdychowski CM, S. Rospond CM, t. XXIV, Kraków 2012.