Cierpienie wdowy - językowy obraz cierpienia po stracie męża w poezji Haliny Poświatowskiej

Autor

  • Joanna Antczak-Sokołowska

Abstrakt

Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania, jakie zabiegi językowe zastosowała Halina Poświatowska w swej poezji, aby opowiedzieć o stracie męża czy o wdowieństwie, jak pojęcie cierpienia (w zawężonym aspekcie) realizuje się w jej twórczości. Analizie zostały poddane teksty poetyckie, dobrane według klucza biograficznego i tematycznego. Odwołano się w niej do szeroko rozumianej koncepcji językowego obrazu świata. W podsumowaniu wymieniono podstawowe sposoby językowej interpretacji doświadczenia cierpienia po stracie męża, jakimi są: metafora, specyficzne użycie schematów składniowych, odwoływanie się do szablonów językowych i potocznych wyobrażeń przeżyć wdowy, jak i wykorzystanie rozmaitych konotacji znaczeniowych kolorów.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Bachelard G., 1975, Wyobraźnia poetycka. Wybór pism, przeł. H. Chudak, A. Tatarkiewicz, Warszawa.

Bieńkowski Z., 1991 Dynastia, „Nowy Tydzień – Wokanda”, nr 33.

Czermińska M., 2000, Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyznanie i wyzwanie, Kraków.

Ferenc T., Jankowski Z., Janko A., Wieczorek M., 1991, Cztery twarze domu. Antologia rodzinna, Szczecin.

Iwasiów I., 2004, Od erotyki lektury do paru pytań o uwiedzenia i zawody metodologiczne. – Parafrazy i reinterpretacje: wykłady z teorii i praktyki czytania, Szczecin.

Kraskowska E., 1999, Niebezpieczne związki. O prozie Zofii Nałkowskiej. – Piórem niewieścim: z problemów prozy kobiecej dwudziestolecia międzywojennego, Poznań.

Lam A., 2001, Autobiograficzna rola podmiotu w poezji Zbigniewa Herberta. –Autobiografizm – przemiany, formy, znaczenia, red. H. Gosk, A. Zieniewicz, Warszawa.

Lebioda D. T., 1992, Poetycka rodzina, „Lektura”, nr 3–6.

Mościcki P., 2006, Od strażnika sensu do narzędzia rozkoszy. Myśl francuska o głosie, „Glissando” nr 9.

Woźniak M., 1991, Czy jest taki drugi dom w Europie?, „Wieczór Wybrzeża”, nr 150.

Wójcik T., 2000, Esencja biografii a liryka esencji. – Autobiografizm – przemiany, formy, znaczenia, red. H. Gosk, A. Zieniewicz, Warszawa.

Żuliński L., 1992, Klan poetów, „Literatura” nr 1.

Pobrania

Opublikowane

2014-02-12

Jak cytować

Antczak-Sokołowska, J. (2014). Cierpienie wdowy - językowy obraz cierpienia po stracie męża w poezji Haliny Poświatowskiej. Język – Szkoła – Religia, 9(1), 107–121. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/579

Numer

Dział

W kręgu literatury