Cierpienie wdowy - językowy obraz cierpienia po stracie męża w poezji Haliny Poświatowskiej
Abstrakt
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania, jakie zabiegi językowe zastosowała Halina Poświatowska w swej poezji, aby opowiedzieć o stracie męża czy o wdowieństwie, jak pojęcie cierpienia (w zawężonym aspekcie) realizuje się w jej twórczości. Analizie zostały poddane teksty poetyckie, dobrane według klucza biograficznego i tematycznego. Odwołano się w niej do szeroko rozumianej koncepcji językowego obrazu świata. W podsumowaniu wymieniono podstawowe sposoby językowej interpretacji doświadczenia cierpienia po stracie męża, jakimi są: metafora, specyficzne użycie schematów składniowych, odwoływanie się do szablonów językowych i potocznych wyobrażeń przeżyć wdowy, jak i wykorzystanie rozmaitych konotacji znaczeniowych kolorów.
Downloads
Bibliografia
Bachelard G., 1975, Wyobraźnia poetycka. Wybór pism, przeł. H. Chudak, A. Tatarkiewicz, Warszawa.
Bieńkowski Z., 1991 Dynastia, „Nowy Tydzień – Wokanda”, nr 33.
Czermińska M., 2000, Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyznanie i wyzwanie, Kraków.
Ferenc T., Jankowski Z., Janko A., Wieczorek M., 1991, Cztery twarze domu. Antologia rodzinna, Szczecin.
Iwasiów I., 2004, Od erotyki lektury do paru pytań o uwiedzenia i zawody metodologiczne. – Parafrazy i reinterpretacje: wykłady z teorii i praktyki czytania, Szczecin.
Kraskowska E., 1999, Niebezpieczne związki. O prozie Zofii Nałkowskiej. – Piórem niewieścim: z problemów prozy kobiecej dwudziestolecia międzywojennego, Poznań.
Lam A., 2001, Autobiograficzna rola podmiotu w poezji Zbigniewa Herberta. –Autobiografizm – przemiany, formy, znaczenia, red. H. Gosk, A. Zieniewicz, Warszawa.
Lebioda D. T., 1992, Poetycka rodzina, „Lektura”, nr 3–6.
Mościcki P., 2006, Od strażnika sensu do narzędzia rozkoszy. Myśl francuska o głosie, „Glissando” nr 9.
Woźniak M., 1991, Czy jest taki drugi dom w Europie?, „Wieczór Wybrzeża”, nr 150.
Wójcik T., 2000, Esencja biografii a liryka esencji. – Autobiografizm – przemiany, formy, znaczenia, red. H. Gosk, A. Zieniewicz, Warszawa.
Żuliński L., 1992, Klan poetów, „Literatura” nr 1.