Nabór tekstów do Ars Educandi 21 / 2024

2023-07-25

Nabór tekstów: Filozofia wychowania i edukacyjne studia kulturowe w Uniwersytecie Gdańskim

 

Rok 2024 stanowi istotną cezurę dla filozofii wychowania i edukacyjnych studiów kulturowych uprawianych w Instytucie Pedagogiki UG. W tym oto roku na emeryturę odchodzi prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek. Dla wielu badaczek i badaczy pierwszy poruszyciel ich naukowych pasji. Tomasz Szkudlarek, który promował nasze doktoraty. Recenzował doktoraty lub habilitacje. Człowiek, który dostrzegał w naszych tekstach znaczenia, których koncepcje dopiero rodziły się w naszych głowach. Autor wielu książek i artykułów, które ciągle rezonują z naszymi własnymi tekstami. Jesteśmy intelektualnie zadłużeni u Tomasza Szkudlarka, a teraz pojawia się okazja, aby  część tego długu uregulować. Każdy, kto czuje, że jest pod wpływem twórczości tego gdańskiego filozofa wychowania może dołączyć do zbliżającego się numeru „Ars Educandi”

Koncepcja numeru 21/2024 „Ars Educandi” polega na zadaniu Autorom i Autorkom maksymalnie otwartego tematu dla ich artykułów. W związku z obszarami zainteresowań naukowych Tomasza Szkudlarka Redakcja gromadzi teksty na dwa przenikające się tematy. Pierwszym z nich jest filozofia wychowania pomyślana jako teoria inspirowana praktyką edukacyjną. Drugim obszarem są studia kulturowe skoncentrowane na szeroko pojmowanych zjawiskach edukacyjnych. Pewnie nie stworzymy żadnej zbliżającej się do ostateczności wersji filozofii wychowania, ani kompletnego studium kultury edukacji, ale razem będziemy mogli zorientować się co ze Szkudlarkowego myślenia pozostało po latach inspiracji w naszym myśleniu, pisaniu, teoretyzowaniu i badaniu.

Tworzymy środowisko, które będąc zainspirowane twórczością Tomasza Szkudlarka pragnie ją kontynuować. Reinterpretować, twórczo przekształcać, a nawet twórczo przeinaczać – wszak żyjemy w kulturze remiksu. Jeżeli macie coś na warsztacie, to podzielcie się tym z innymi wychowankami Tomasza Szkudlarka.

Na teksty czekamy do 20 grudnia 2023.

                                                                                   Redaktorzy Numeru 21/2024

                                                                                   Małgorzata Cackowska

                                                                                   Piotr Stańczyk