Wytwarzanie kapitałów rodzajowych w procesie edukacji i jego wpływ na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn

Autor

  • Przemysław Szczygieł Uniwersytet Gdański

DOI:

https://doi.org/10.26881/ae.2012.09.09

Słowa kluczowe:

płeć, edukacja, szkoła, wiedza

Abstrakt

Płeć jest kategorią coraz bardziej podejmowaną w pedagogice na terenie Polski. W tym artykule zostanie przedstawiony problem tworzenia "kapitału płci" studentów w procesie edukacyjnym i zostanie pokazany mechanizm reprodukcji kulturowej i jego społeczne implikacje dla funkcjonowania mężczyzn i kobiet. Szkoła jest miejscem, w którym socjalizacja wzmacnia role społeczne - w tym role stereotypowo przypisywane kobietom i mężczyznom. Szkoła zwiększa i egzekwuje poczucie przynależności danej osoby do określonej płci, ale jednocześnie może być miejscem negocjacji znaczenia płci. Artykuł odwołuje się do teorii społecznej Pierre'a Bourdieu, w której szkołę można opisać jako dziedzinę społeczną, gdzie następuje reprodukcja porządku społecznego pod względem płci. Role związane z płcią w przestrzeni szkolnej realizowane są poprzez formalny i ukryty program nauczania, podręczniki oraz oczekiwania i zachowania nauczycieli skierowane do studentów płci męskiej i żeńskiej. Autor odnosi się do tych zagadnień, wskazując na główne badania socjopedagogiczne. Socjalizacja do "normalnych" ról płciowych jest traktowana przez szkolny system jako proces pożądany i pozytywny, mimo że niesie ze sobą negatywne konsekwencje w postaci zjawisk takich jak dyskryminacja i seksizm.

mnisw18.png

Tłumaczenie na język angielski: Anna Moroz-Darska

Modernizacja działania Czasopisma oraz tłumaczenia na język angielski artykułów Ars Educandi na lata 2012-2017 zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z zadania Działalności Upowszechniającej Naukę (DUN).

Zadanie: Wdrożenie modułu redakcyjnego na platformie Uniwersyteckich Czasopism Naukowych - systemu wspomagającego redagowanie i zarządzanie czasopismem naukowym Ars Educandi sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zadanie: Stworzenie nowoczesnej wersji on-line czasopisma Ars Educandi przez wdrożenie modułu publikacyjnego na platformie Uniwersyteckich Czasopism Naukowych oraz obsługę międzynarodowych baz indeksacyjnych sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zadanie: Przygotowanie anglojęzycznej wersji ostatnich 6 roczników (2012-2017) czasopisma naukowego Ars Educandi i ich wydanie w wersji online sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Downloads

Download data is not yet available.

Opublikowane

2012-12-08

Jak cytować

Szczygieł, P. (2012). Wytwarzanie kapitałów rodzajowych w procesie edukacji i jego wpływ na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn. Ars Educandi, (9), 141–151. https://doi.org/10.26881/ae.2012.09.09