„Wyobrażę sobie świat…”, czyli o poczuciu braku nadziei, zaburzeniach snu i nadużywaniu alkoholu przez młodzież szkolną

Autor

  • Aleksandra Dymowska Uniwersytet Gdański

DOI:

https://doi.org/10.26881/ae.2016.13.07

Słowa kluczowe:

poczucie braku nadziei, zaburzenia psychiczne, adolescenci

Abstrakt

Poczucie braku nadziei często towarzyszy adolescentom nie tylko ze względu na ich wiek rozwojowy, ale i codzienną rzeczywistość (zwłaszcza szkolną). Poczucie beznadziejności to jedno z kryteriów diagnostycznych, które powinno być spełnione podczas rozpoznania zaburzeń depresyjnych. Mogące z nim współwystępować zaburzenia snu czy skłonność do naudżywania alkoholu to dodatkowe czynniki ryzyka, które wpływają nie tylko na aktualną jakość życia, ale i przyszłość młodych ludzi.
Celem pracy jest odpowiedź na pytanie, czy młodzież szkolna doświadcza poczucia braku nadziei? Dodatkowym celem jest próba zestawienia powyższych wyników z ewentualnie współwystępującymi z nim zaburzeniami psychicznymi i podjęcie polemiki na temat możliwego wpływu oczekiwań społecznych na sposób postrzegania rzeczywistości przez adolescentów.
Badanie przeprowadzono na grupie 71 pełnoletnich uczniów klas maturalnych w publicznej szkole ponadgimnazjalnej z województwa pomorskiego. Zastosowano dwie metody: Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta (Primary Care Evaluation od Mental Disorders Patiet Health Questionnaire [PRIME-MD-PHQ]), który ocenia objawy pięciu grup zaburzeń psychicznych, oraz Skalę Poczucia Beznadziejności Becka (Beck Hoplessness Scale [BHS]). Wykazano, że 43,7% badanej młodzieży nie doświadcza poczucia braku nadziei, 35,2% odczuwa łagodne poczucie beznadziejności, 14% prezentuje umiarkowany poziom braku nadziei, a 7,1% cechuje się głębokim poczuciem beznadziejności. Dodatkowo na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że najczęściej występującym w tej grupie osób badanych jest zaburzenie snu (48,57%) oraz skłonność do nadużywania alkoholu (21,43%).

mnisw160.png

Modernizacja działania Czasopisma oraz tłumaczenia na język angielski artykułów Ars Educandi na lata 2012-2017 zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z zadania Działalności Upowszechniającej Naukę (DUN).

Zadanie: Wdrożenie modułu redakcyjnego na platformie Uniwersyteckich Czasopism Naukowych - systemu wspomagającego redagowanie i zarządzanie czasopismem naukowym Ars Educandi sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zadanie: Stworzenie nowoczesnej wersji on-line czasopisma Ars Educandi przez wdrożenie modułu publikacyjnego na platformie Uniwersyteckich Czasopism Naukowych oraz obsługę międzynarodowych baz indeksacyjnych sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zadanie: Przygotowanie anglojęzycznej wersji ostatnich 6 roczników (2012-2017) czasopisma naukowego Ars Educandi i ich wydanie w wersji online sfinansowano w ramach umowy 661/P-DUN/2018 z dnia 12.06.2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Downloads

Download data is not yet available.

Opublikowane

2016-12-01

Jak cytować

Dymowska, A. (2016). „Wyobrażę sobie świat…”, czyli o poczuciu braku nadziei, zaburzeniach snu i nadużywaniu alkoholu przez młodzież szkolną. Ars Educandi, (13), 75–80. https://doi.org/10.26881/ae.2016.13.07

Numer

Dział

Artykuły i rozprawy