O krok przed konkurencją – cyfrowa transformacja łańcucha dostaw w firmie Amazon

  • Joanna Szymańska AMG
  • Hubert Pasierbski AMG
Słowa kluczowe: cyfryzacja, Internet rzeczy, innowacyjność, automatyzacja

Abstrakt

Artykuł ukazuje, jak duży wpływ na ogniwa łańcucha dostaw ma postępująca cyfryzacja. Na przykładzie Amazonu przedstawione zostały innowacyjne i nowatorskie działania, które doprowadziły do uzyskania przez przedsiębiorstwo przewagi konkurencyjnej. Aplikacje w chmurze, zautomatyzowane systemy magazynowe czy powszechnie występujące sensory to tylko niektóre przykłady wpływu technologii na ogniwa procesów logistycznych. Śmiałe inwestycje i futurystyczne wizje Jeffa Bezosa napędzają rozwój technologiczny na świecie, stawiając jednocześnie klientów na pierwszym miejscu. Amazon, poprzez realizację ich potrzeb, nieustannie zwiększa sprzedaż i zatrudnienie sięgające w 2017 roku ponad pół miliona pracowników. Przedsiębiorstwo inwestuje w technologie powiązane z Big Data i CloudComputing, by oferować jeszcze bardziej indywidualną i spersonalizowaną obsługę. Wprowadza nieznane do tej pory rozwiązania, kreując trendy w logistyce ostatniej mili. Dba również o bezpieczeństwo przesyłek, przy jednoczesnej minimalizacji czasu dostawy wynoszącej już teraz około jednej godziny. Amazon śmiało patrzy w przyszłość i dyktuje warunki konkurencji. Konsekwentnie realizuje koncepcje reinwestycji w dalszy rozwój i technologię, co prowadzi do ciągłego przeobrażania łańcucha dostaw oraz skracaniu go do niezbędnego minimum.

Bibliografia

Bendowski J., Radziejewska G., Logistyka zaopatrzenia w przedsiębiorstwie, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011.

Brachman A., Internet Przedmiotów, raport przygotowany przez Park Naukowo – Technologiczny „Technopark Gliwice”, Gliwice 2013.

Brandt R.L., Jednym kliknięciem –Historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2011.

Kostecka A., Tańczące regały, „Eurologistics” 2016, nr 93.

Malinowska M., Big Data w transporcie i logistyce, „Eurologistics” 2017, nr 99.

Paprocki W., Amabots wypełniają misję, „Eurologistics” 2016, nr 97.

Wiśniewski K., Od pierwszej do ostatniej mili, „Eurologistics” 2016, nr 94.

Wiśniewski K., Trendy na ostatniej mili, „Eurologistics” 2016, nr 94.

Wiśniewski K., Trendy wywracające logistyczny świat, „Eurologistics” 2016, nr 93.

www.gartner.com/newsroom/id/3728919.

www.amazon.com/Dash-Buttons/b?ie=UTF8&node=10667898015.

www.aws.amazon.com.

www.computerworld.pl/news/Amazon-Web-Services-kompleksowezarzadzanie-Big-Data,404816.html.

Opublikowane
2019-03-11
Jak cytować
Szymańska, J., & Pasierbski, H. (2019). O krok przed konkurencją – cyfrowa transformacja łańcucha dostaw w firmie Amazon. Zeszyty Studenckie „Nasze Studia", (9), 89-98. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/naszestudia/article/view/3386
Dział
Logistyka