Zadowolenie z życia osób z uszkodzonym narządem słuchu w kontekście pełnienia roli studenta i członka społeczności akademickiej
Słowa kluczowe:
poczucie zadowolenia, studenci słabosłyszący i niesłyszący, badania wśród osób z uszkodzonym narządem słuchuAbstrakt
Artykuł podejmuje problem poczucia zadowolenia z życia osób z uszkodzonym narządem słuchu w kontekście pełnienia przez nich ról studenta i członka społeczności akademickiej. Wprowadza w problem zadowolenia jako zagadnienia ważnego w dziedzinie psychologii i pedagogiki. Jego najważniejszą częścią jest prezentacja wyników badań autorki, wraz z przedstawieniem założeń metodologii badań, w tym wykorzystanego w badaniach narzędzia własnego – Skali zadowolenia z życia w kontekście studiowania. Tekst charakteryzuje grupę badawczą, którą tworzy 114 studentów z uszkodzonym narządem słuchu w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz 295 studentów słyszących, kształcących się w ponad 34 różnych uczelniach na terenie Polski. Prezentuje wyniki analiz badawczych, które ujawniają zarówno ogólny poziom zadowolenia badanych z życia w kontekście studiowania, jak też wskazuje na obszary życia, z których studenci zadowoleni są najbardziej lub najmniej. Przedstawione wyniki pozwalają na wysunięcie wniosku o braku wpływu faktu i stopnia uszkodzenia narządu słuchu na odczuwany poziom zadowolenia. Artykuł kończy wskazanie czynników, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się wysokiego poziomu zadowolenia u badanych, co jest istotne dla kwestii wzmacniania zaangażowania studentów w proces studiowania.
Downloads
Bibliografia
Bauman T. (2011), Proces kształcenia w uniwersytecie w perspektywie potrzeb nauczycieli akademickich i oczekiwań studentów. Raport z badań, Zakład Poligrafii Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Borkowska A., Dobrowolska A., Mrzygłocka-Chojnacka J., Ryńca R. (2018), Satysfakcja studentów Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Raport z badania ewaluacyjnego, https://wiz.pwr.edu.pl/fcp/aGBUKOQtTKlQhbx08SlkTVwVQX2o8DA oHNiwFE1wZDyEPG1gnBVcoFW8SBDRKTxMKRy0SODwBBAEIMQheCFVAORFCHzY/41/public/main/wszjk/sprawozdania/raport_satysfakcja_wiz_2017_18_12_2017. pdf [dostęp: 10.02.2022].
Campbell A., Converse P.E., Rodgers W.L (1976), The quality of American life: Perceptions, evaluation and satisfactions, Russem Sage Foundation, New York.
Cummins R.A. (1997), Assessing Quality of Life [w:] Quality of Life for People With Dissabilities. Models, R.I. Brown (red.), Research and Practice, Cheltenham: Stanley Thornes Ltd.
Czapiński J. (2004), Psychologiczne teorie szczęścia [w:] Pyschologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka, J. Czapiński (red.), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
Dryżałowska G. (2015), Integracja edukacyjna a integracja społeczna. Satysfakcja z życia osób niedosłyszących, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Krakowiak K. (2003), O wsparcie studentów niesłyszących w społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin.
Mikut M. (2014), Zaangażowanie w studiowanie czy pozorowanie, Pedagogika Szkoły Wyższej, 1.
Pèrier O. (1992), Dziecko z uszkodzonym słuchem. Aspekty medyczne, wychowawcze, socjologiczne i psychologiczne, tłum. T. Gałkowski, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.
Szulc D. (2018), Osoba z uszkodzonym narządem słuchu w przestrzeni edukacyjnej szkoły wyższej. Funkcjonowanie na poziomie zadaniowym, relacji interpersonalnych i osobistym, nieopublikowana praca doktorska, obroniona na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Żuraw Ł. (2015), Stopień satysfakcji ze studiowania w dużym mieście, przypadek studentów geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Studia Miejskie, 19.