Działania na rzecz ochrony praw osób z niepełnosprawnością – propozycje zmian

Autor

  • Anna Nowak Uniwersytet Śląski w Katowicach

Słowa kluczowe:

prawa, akty prawne, ochrona, osoby z niepełnosprawnością, zmiany, działania

Abstrakt

Celem tego artykułu jest zaprezentowanie aktów prawa międzynarodowego (o różnym charakterze i mocy obowiązującej, z podziałem na akty prawne ogólne i szczególne), wydawanych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i Unię Europejską dotyczących praw osób z niepełnosprawnością, ich uporządkowanie, co wydaje się zasadne ze względu na ich dużą różnorodność. Akty prawne do obszarów szczególnej troski zaliczają: ochronę zdrowia, usługi medyczne, rehabilitację, zatrudnienie oraz edukację i w tych zakresach przewidują zabezpieczenie potrzeb osób niepełnosprawnych, tak by mogli funkcjonować i pełnić role społeczne, a także wskazują instrumenty egzekwowania tych praw. Celem artykułu jest też analiza sytuacji i problemów związanych z brakiem lub ograniczeniem możliwości korzystania z uprawnień w różnych sferach życia społecznego przez osoby z niepełnosprawnością w Polsce, wskazanych w dokumentach – Informacjach o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka w 2015 r. Ważną część analizy stanowią propozycje zmian przepisów prawa krajowego w różnych dziedzinach prawa: cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, socjalnego.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Andrzejewski M. (1999), Prawna ochrona rodziny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.

Piasecki M., Stępniak M. (red.), (2002), Osoby z niepełnosprawnością w polityce Organizacji Narodów Zjednoczonych, Fundacja Fuga Mundi, Lublin.

Pudzianowska D. (red.), (2014), Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną w świetle międzynarodowych instrumentów ochrony praw człowieka, LEX Wolters Kluwer business, Warszawa.

Rybski P. (2014), Zdolność w sferze prawa osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz osób z problemami zdrowia psychicznego. Raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej z 2013 roku /89 [w:] Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną w świetle międzynarodowych instrumentów ochrony praw człowieka, D. Pudzianowska (red.), LEX Wolters Kluwer business, Warszawa.

Zima M. ( 2010), Ubezwłasnowolnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle Konstytucji RP oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych [w:] Studium nad potrzebą ratyfikacji przez Rzeczpospolitą Polską Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, Łódź.

Zima-Parjaszewska M. (2012), Równość osób z niepełnosprawnościami wobec prawa – sytuacja prawna osób ubezwłasnowolnionych [w:] Najważniejsze wyzwania po ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, A. Błaszczak (red.), „Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich źródła”, nr 10.

Zima-Parjaszewska M. (2013), Artykuł 12 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami a ubezwłasnowolnienie w Polsce, „Studia Prawnicze” z. 2, s. 79–102.

Zima-Parjaszewska M. (2014), Artykuł 12 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami a ubezwłasnowolnienie w Polsce [w:] Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną w świetle międzynarodowych instrumentów ochrony praw człowieka, D. Pudzianowska (red.), Warszawa (przedruk).

Dokumenty

Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w roku 2015 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela, Warszawa 2016 [www.rpo.gov.pl].

Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2015 rok oraz uwagi o stanie przestrzegania praw dziecka, Warszawa 2016 [www.brpd.gov.pl].

Jankowska M. Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną w międzynarodowych aktach prawnych [www.pfron.org.pl/download/5/78/03.Jankowska.pdf].

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 25.10.2012 r., poz. 1169).

Netografia

www.pfron.org.pl

www.otk.trybunal.gov.pl/orzeczenia/otk.htm

www.ffm.pl/index.php?mod=4&p=1&srw=1&text=159-9_14

www.niepełnosprawni.gov.pl/

www.ms.gov.pl/pl/prawa-człowieka

www.niepelnosprawni.pl.

Pobrania

Opublikowane

2018-09-05

Jak cytować

Nowak, A. (2018). Działania na rzecz ochrony praw osób z niepełnosprawnością – propozycje zmian. Niepełnosprawność, (30), 11–24. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/niepelnosprawnosc/article/view/8370