Szkoła moja, twoja, nasza. Wokół trzydziestolecia szkół niepublicznych w Gdańsku

Autor

  • Hanna Sempka I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku

DOI:

https://doi.org/10.26881/rgtn.2019.02

Słowa kluczowe:

szkoła, społeczne, niepubliczne, edukacja, rodzice

Abstrakt

Gdańskie szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego obchodzą jubileusz trzydziestolecia. Jest to okazja do podsumowań i refleksji nad wysiłkiem podjętym w 1989 roku, aby budować oświatę wolną i niezależną. Tekst jest próbą przyjrzenia się dorobkowi szkół niepublicznych z perspektywy lokalnej oraz jego wpływowi na oświatę w Polsce. Ruch społeczny, który w 1989 roku doprowadził do powstawania pierwszych szkół niepaństwowych, rozwijał się i ewoluował w różnych kierunkach – stowarzyszeń, fundacji czy sektora prywatnego. Tekst skupia się na szkołach społecznych prowadzonych przez SKT STO oraz na ich społecznym charakterze i współpracy. Ogromną wagę przywiązują one zarówno do wartości i wychowania, jak i do budowania szkolnego środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli. Osią tej narracji jest historia I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku. Jej powstanie w 1989 roku dało początek realizacji idei o szkole łamiącej monopol państwa na edukację, dbającej o wszechstronny rozwój każdego dziecka i dającej rodzicom możliwość wzięcia odpowiedzialności za wychowanie i edukację własnych dzieci. Koncepcja edukacyjna, autorskie podejście nauczycieli (starannie wybranych przez rodziców uczniów) do programów nauczania, organizacja oraz sposób zarządzania szkołą – wszystkie te elementy miały realny wpływ na budowanie szkoły w swoich założeniach i w rzeczywistości społecznej. Zajmują one dzisiaj ważne miejsce na mapie edukacyjnej Gdańska i Polski, ponieważ wniosły do polskiego systemu edukacji niezależną myśl pedagogiczną oraz wspólnotowy model budowania szkoły.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Deklaracja Programowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Warszawa 22 stycznia 1989 r.

Derecka Z., W społecznej szkole, „Dziennik Bałtycki” 12.10.1989 r.

Figiel M., Szkoły autorskie w Polsce. Realizacje edukacyjnych utopii, Kraków 2001.

Mendel M., Projekt koncepcji programowej Społecznej Szkoły Podstawowej na Zaspie, Gdańsk 1991, dokument z archiwum I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku.

Mendel M., Szkoły społeczne, „Życie Szkoły” nr 7, 1990. Mendel M., Szkoła bez ocen?, „Życie Szkoły” nr 1, 1991.

Mendel M., Cele edukacyjne a szkoła, „Życie Szkoły” nr 8, 1991.

Mendel M., Uczestnictwo rodziców w procesie zmian oświatowych, „Zeszyty Naukowe Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pedagogika, Historia Wychowania” nr 24, 1993.

„Młoda Polska” 16.12.1989 r.

Sempka H., Mierzenie jakości pracy szkoły na przykładzie I Społecznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku, maszynopis pracy dyplomowej obronionej na Politechnice Gdańskiej, Gdańsk 2001.

Pobrania

Opublikowane

2019-12-10

Jak cytować

Sempka, H. (2019). Szkoła moja, twoja, nasza. Wokół trzydziestolecia szkół niepublicznych w Gdańsku . Rocznik Gdański, 69–79. https://doi.org/10.26881/rgtn.2019.02

Numer

Dział

Artykuły