Potencjał blogu w rozwijaniu postawy kreatywnej ucznia

Autor

  • Sara Akram Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Słowa kluczowe:

blog, kreatywność, szkoła, uczeń

Abstrakt

Artykuł porusza zagadnienie, które jest współcześnie jednym z największych wyzwań edukacji szkolnej – rozwijanie w uczniu kreatywności. Autorka powołuje się na wybraną literaturę przedmiotu z licznych pozycji traktujących o kreatywności w szkole. Na początku pojawia się krótka charakterystyka pojęcia kreatywności na podstawie analiz danych leksykograficznych i definicji zawartych w literaturze specjalistycznej. Autorka powołuje się m.in. na prace Edwarda Nęcki, Krzysztofa Szmidta, Anny Sajdak, Małgorzaty Wolskiej-Długosz oraz Aleksandra Nalaskowskiego. W artykule zostają przedstawione przeszkody w rozwijaniu kreatywności, jakie pojawiają się w systemie edukacji, oraz cechy i zadania szkoły, która powinna wychodzić naprzeciw twórczym uczniom i ich wspierać. Warunki edukacji kreatywnej zostały przywołane za publikacją Anny Sajdak. Następnie autorka prezentuje podstawowe treści na temat blogu i przedstawia wybrany przykład: blog Jacka Kłosińskiego, którego tematem jest praca kreatywna. Na podstawie wybranych sposobów przedstawienia tematu opisuje możliwości wykorzystania blogu jako dodatkowego, ale wartościowego źródła wiedzy, w którym treści są redagowane w sposób przystępny i atrakcyjny dla, szczególnie młodego, odbiorcy.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Akram S. (2018), Definicje w słownikach językowych i specjalistycznych a współczesna praktyka językowa (na przykładzie kreacji i słów pokrewnych), w: Wartości w językowo-kulturowym obrazie świata Słowian i ich sąsiadów (t. 4: Słownik językowy – leksykon – encyklopedia w programie badań porównawczych), red. S. Niebrzegowska-Bartmińska, J. Szadura i B. Żywicka, Lublin.

Arciszewski T. (2018), Epoka kreatywności i innowacyjności – co nas czeka?, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, https://www.kongresobywatelski.pl/wp-content/uploads/2018/05/tomasz_arciszewski-epoka_kreatywnosci_i_innowacyjnosci-co_nas_czeka.pdf.

Bono E., de (1998), Naucz się myśleć kreatywnie, Warszawa.

Braun D. (2009), Podręcznik rozwijania kreatywności. Sztuka i twórczość pracy z dziećmi, Kielce.

Buzan T. (2014), Rusz głową, Warszawa.

Cox D. (2015), Kreatywne myślenie dla bystrzaków.

Cywińska-Milonas M. (2002), Blogi (ujęcie psychologiczne), Liternet. Literatura i inernet, red. P. Marecki, Kraków.

Dobrołowicz W. (red.) (2006), Kreatywność – kluczem do sukcesu w edukacji, Warszawa.

Dobrowolska B. (2009), Nauczyciel wobec postaw twórczych uczniów: pedagogiczne uwarunkowania kompetencji zawodowych, Toruń.

Gajda A., Karwowski M. (2010), Kreatywność (i nie tylko) w klasie szkolnej, Warszawa.

Galewska-Kustra (2014), Stymulowanie rozwoju twórczości uczniów w środowisku szkolnym: potrzeby, możliwości, ograniczenia, w: Wychowanie we współczesnej szkole. Twórcze myślenie, aktywne działanie w szkole, red. R. Kowalski i O. Szynkarczyk, Siedlce.

Gębuś D. (2009), Innowacyjna szkoła – kreatywny uczeń. Twórczość wyzwaniem współczesnej edukacji, „Podstawy Edukacji” nr 2.

Jąder M. (2013), Efektywne i atrakcyjne metody pracy z dziećmi, Kraków.

Karwatowska M., Myrdzik B. (red.) (2011), Twórczość w szkole. Rzeczywiste i możliwe aspekty zagadnienia, Lublin.

Kaufman S.B., Gregoire C. (2018), Kreatywni. I masz pomysł na wszystko, tłum. K. Mojkowska, Warszawa.

Limont W. (2005), Teoria i praktyka edukacji uczniów zdolnych, Kraków.

Łysek Ł. (2006), Edukacja kreatywna w szkole, „Nauczyciel i Szkoła” nr 1–2.

Nalaskowski A. (1997), Nauczyciele z prowincji u progu reformy edukacji, Toruń.

Niewiadomski P. (2011), Dziecko w krainie kreatywności. Odpowiedzialność wyboru wolnych pomysłów, w: Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego, red. E. Rodziewicz i M. Cackowska, Gdańsk.

Nowak A., Rakocy K., Zając J.M. (2009), Interaktywne, choć osobiste. Blogi i blogowanie a komunikacja z otoczeniem, w: Tekst (w) sieci. Tekst, język, gatunki, red. D. Ulicka, Warszawa.

Pastuszak M. (2015), Zrozumieć kreatywność, Warszawa.

Sajdak A., Edukacja kreatywna, Kraków 2008.

Szewczyk M. (2014), Blog, w: Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej, red. G. Godlewski, Warszawa.

Szmidt K. (2007), Pedagogika twórczości, Gdańsk.

Szmidt K. (2008), Trening kreatywności, Warszawa.

Więckiewicz M. (2012), Blog w perspektywnie genologii multimedialnej, Toruń.

Wolska-Długosz M. (2014), Żeby dzieciom chciało się chcieć – o rozwoju kreatywności, zainteresowań i pasji, w: Wychowanie we współczesnej szkole.

Twórcze myślenie, aktywne działanie w szkole, red. R. Kowalski i O. Szynkarczyk, Siedlce.

Źródła internetowe

http://klosinski.net

https://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/kawalek-swiata-i-herbata/item/50483-nie-pisze-o-modzie-kuchni-czy-dzieciach-a-jest-najlepszym-blogerem-wgdansku

Pobrania

Opublikowane

2019-09-30

Jak cytować

Akram, S. (2019). Potencjał blogu w rozwijaniu postawy kreatywnej ucznia. Język – Szkoła – Religia, 14(2). Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/3570

Numer

Dział

W kręgu dydaktyki