Niedozwolone klauzule w umowie kredytu denominowanego w CHF
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2024.1.10Słowa kluczowe:
klauzule przeliczeniowe, kredyt denominowany w CHF, ochrona konsumenta, postanowienia niedozwolone, wykonanie umowyAbstrakt
W postępowaniu ze skargi nadzwyczajnej Sąd Najwyższy podzielił ustalenia i rozważania Sądu Administracyjnego w Krakowie, przyjmując, że wyeliminowanie z umowy kredytu denominowanego w CHF klauzul przeliczeniowych nie skutkuje ustaleniem jej nieważności ex tunc i ab initio, skoro umowa została wypowiedziana z uwagi na brak spłat rat kredytu, zaś konsument nie wykazał, aby zaprzestanie świadczenia w tym zakresie wynikało z istnienia niedozwolonych postanowień. W glosowanym orzeczeniu SN wiele uwagi poświęcił zagadnieniu wykonania umowy kredytu, wskazując m.in., że konsument mógł od początku spłacać raty kredytu bezpośrednio w CHF, co wykluczałoby konieczność zastosowania nieuczciwego mechanizmu przeliczeniowego. SN podkreślił też, że konsument nie udowodnił w tej sprawie szkody powstałej w związku z materializacją ryzyka walutowego po jego stronie. Wszystkie te kwestie zostały poddane analizie w glosie, która ma charakter krytyczny. W ocenie autorki badany wyrok jest bowiem niezgody z prawem sensu largo.
Downloads
Bibliografia
Gawor L., Vision of a new human community in the idea of sustainable development, “Problemy Ekorozwoju” 2006, vol. 1, no. 2.
Klimska A., Syryt A., Ethical and legal conditions of sustainable development – introduction to research, “Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej” 2018, series: Organisation and Management, no. 123.
Penczar M., Analiza nieprawidłowości na rynku kredytów hipotecznych obciążonych ryzykiem walutowym [in:] Manipulacje i oszustwa na rynku finansowym. Perspektywa konsumenta, eds. A. Jurkowska-Zeidler, E. Rutkowska-Tomaszewska, A. Wiktorow, M. Monkiewicza, Warszawa 2020.
Rakoczy B., The procedural dimension of the principle of sustainable development, “Białostockie Studia Prawnicze” 2015, no. 18.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Gdańskie Studia Prawnicze
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.