Realizacja prawa do obrony w związku z przesłuchaniem oraz udziałem na odległość w rozprawie i posiedzeniu aresztowym w świetle orzecznictwa ETPC
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2024.2.01Słowa kluczowe:
videokonferencja, udział na odległość, prawo do obronyAbstrakt
W artykule omówiono możliwość realizacji prawa do obrony w związku z przesłuchaniem zdalnym i udziałem na odległość w procesie karnym. Autor przedstawia standardy strasburskie i zestawia z nimi polskie regulacje. Analiza prowadzi do wniosku, że brzmienie przepisów krajowych może skutkować naruszeniem standardów strasburskich z uwagi na brak przesłanek decyzji o udziale oskarżonego w formie zdalnej, możliwością narzucenia miejsca obecności fizycznej obrońcy podczas czynności oraz niezapewnieniem odpowiedniego kontaktu oskarżonego z obrońcą.
Downloads
Bibliografia
Badowiec R., Prawo oskarżonego do kontaktu z obrońcą podczas posiedzenia aresztowego i rozprawy prowadzonych zdalnie, „Prawo i Więź” 2023, nr 1(44).
Brzezowski Ł., Udział prokuratora w rozprawie i posiedzeniu zdalnym, „Prokuratura i Prawo” 2021, nr 3.
Cieślak M., Polska procedura karna. Podstawowe założenia teoretyczne, Warszawa 1984.
Grubalska A., Rozprawa zdalna na gruncie art. 374 Kodeksu postępowania karnego, „Roczniki Administracji i Prawa” 2021, t. 21, nr 3.
Human Rights Committee, General comment No. 35. Article 9 (Liberty and security of person), CCPR/C/GC/35, 16 December 2014.
Kluza J., Zmiany w Kodeksie postępowania karnego na podstawie „ustaw covidowych”, „Studia Prawnoustrojowe” 2021, nr 51.
Kulesza C., Rozprawa zdalna oraz zdalne posiedzenie aresztowe w świetle konwencyjnego standardu praw oskarżonego, „Białostockie Studia Prawnicze” 2021, z. 26, nr 3.
Lach A., Udział oskarżonego w czynnościach procesowych w drodze videokonferencji, „Prokuratura i Prawo” 2009, nr 9.
Lach A., Klubińska M., Badowiec R., Conflicting interests of witnesses and defendants in a fair criminal trial – can a hearing by videoconference be the best instrument to reconcile them?, „Revista Brasileira de Direito Processual Penal” 2022, vol. 8, nº 3.
Mierzwińska-Lorencka J., E-rozprawa w sprawach karnych w związku z regulacjami z tarczy 4.0, LEX/el. 2020.
Szumiło-Kulczycka D., Wpływ pandemii COVID-19 na realizację prawa do sądu w sprawach karnych w Polsce, „Polski Proces Cywilny” 2021, nr 1.
Śliwiński S., Proces karny. Zasady ogólne, Warszawa 1948.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Gdańskie Studia Prawnicze
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.