Parlamenty narodowe w Unii Europejskiej – w kierunku bardziej aktywnej roli?
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2024.3.01Słowa kluczowe:
Unia Europejska, parlamenty narodowe, proces stanowienia prawa, mechanizm wczesnego ostrzegania, dialog politycznyAbstrakt
Traktat lizboński stworzył różne możliwości dla parlamentów narodowych mające na celu zapewnienie ich większego zaangażowania w ogólne funkcjonowanie Unii Europejskiej, a także w proces stanowienia prawa na poziomie europejskim. Co więcej, po raz pierwszy w traktacie UE wyraźnie uznano rolę parlamentów narodowych w UE. Wśród tych nowości prawdopodobnie najważniejsza dotyczyła mechanizmu wczesnego ostrzegania, który oferuje parlamentom narodowym możliwość badania nowych wniosków legislacyjnych UE pod kątem zgodności z koncepcją pomocniczości w drodze procedury tzw. żółtej kartki i pomarańczowej kartki. Możliwość bardziej aktywnego udziału parlamentów narodowych na poziomie europejskim istnieje również w ramach nieformalnego dialogu politycznego, który okazuje się ważnym kanałem współpracy z instytucjami unijnymi.
Downloads
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Gdańskie Studia Prawnicze
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.