Lord Mansfield i prawo autorskie w XXI w.
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2024.4.06Słowa kluczowe:
Lord Mansfield, William Murray, Donaldson v. Becket, prawo autorskie, DSM, prawa wydawców prasy, domena publiczna, czas trwania ochrony autorskich praw majątkowychAbstrakt
Prawo panoramy jest wyjątkiem od prawa autorskiego, regulowanym na poziomie wspólnotowym, dającym możliwość rozpowszechniania, w tym fotografowania i filmowania w dowolny sposób i w dowolnym celu utworów architektury i sztuki wystawionych na stałe w ogólnie dostępnych miejscach publicznych. Implementacja tego wyjątku do ustawodawstwa krajowego z istotnymi różnicami pomiędzy poszczególnymi krajami ma ogromne znaczenie zarówno dla rozpowszechniania kultury, jak i komercyjnego wykorzystania dzieł architektury i sztuki, w szczególności w środowisku cyfrowym. Różnice te wynikają z fakultatywnego charakteru wyjątku i jego szerokiego brzmienia. Analiza tych dwóch aspektów prawa panoramy w porównaniu z regulacjami UE i ustawodawstwem krajowym, w szczególności w Hiszpanii, jest konieczna, aby stwierdzić, czy możliwe jest zmniejszenie istniejących różnic w celu osiągnięcia jak największego stopnia harmonizacji.
Downloads
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Gdańskie Studia Prawnicze
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.