Prawa człowieka w sytuacjach kryzysowych – zastosowanie klauzuli derogacyjnej w art. 15 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i prace Rady Europy
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2025.1.01Słowa kluczowe:
prawa człowieka, sytuacje nadzwyczajne, derogacja, Rada EuropyAbstrakt
Artykuł dotyczy problematyki praw człowieka w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych, która w kontekście pandemii COVID-19 i innych zagrożeń stała się obiektem wzmożonego zainteresowania zarówno doktryny prawa międzynarodowego, jak i organizacji międzynarodowych. W ramach niniejszego opracowania omówiono wyniki prac Rady Europy nad kwestią odpowiedzi państw na sytuacje nadzwyczajne, a konkretnie sprawozdanie Grupy projektodawczej CDDH-SCR i projekt zalecenia Komitetu Ministrów RE w sprawie skutecznej ochrony praw człowieka w sytuacjach kryzysowych.
Downloads
Bibliografia
Balcerzak M., O celach i funkcjach klauzuli derogacyjnej z art. 15 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w kontekście pandemii COVID-19 [w:] Wokół kryzysu praworządności, demokracji i praw człowieka: księga jubileuszowa profesora Mirosława Wyrzykowskiego, red. A. Bodnar, A. Ploszka, Warszawa 2020.
COVID-19 and Human Rights, eds. A. Lyons, M.F. Davis, M. Kjaerum, Routledge 2021.
Garlicki L., Artykuł 15 [w:] Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Komentarz do artykułów 1–18, red. idem, Warszawa 2010.
Jasudowicz T., Studium substancjalnych przesłanek dopuszczalności środków derogacyjnych [w:] Prawa człowieka w sytuacjach nadzwyczajnych, red. idem, Toruń 1997.
Latos B., Klauzula derogacyjna i limitacyjna w Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Warszawa 2008.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Gdańskie Studia Prawnicze

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.