Problemy proceduralne ubezpieczenia kredytu hipotecznego zawartego z konsumentem

Autor

DOI:

https://doi.org/10.26881/gsp.2023.3.09

Słowa kluczowe:

ubezpieczenie kredytu, bancassurance, zabezpieczenie wierzytelności, cesja wierzytelności, dochodzenie roszczeń

Abstrakt

Niniejszy artykuł porusza problematykę związaną z dochodzeniem roszczeń z umowy ubezpieczenia, które zostały przeniesione na bank w celu zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych o zwrot kredytu wraz z odsetkami. Wskazano możliwe konstrukcje umowy ubezpieczenia jako zabezpieczenia kredytu, jak również możliwe sposoby dochodzenia roszczeń. W opracowaniu najbardziej istotnym elementem jest omówienie problemu braku możliwości dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela przez kredytobiorcę-konsumenta w przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego określonego w zawartej umowie ubezpieczenia zabezpieczającej umowę kredytu i konsekwencje tego stanu rzeczy. Celem artykułu jest wykazanie doniosłości problemu oraz jego konsekwencji, a także przedstawienie możliwych rozwiązań zarówno w obecnym stanie prawnym, jak i wskazanie możliwości jego rozwiązania w przyszłości (postulaty de lege ferenda). Zawężenie rozważań jedynie do kredytobiorców-konsumentów oraz kredytów hipotecznych jest celowym zabiegiem autorów, z uwagi na szerszy zakres podejmowanego problemu w całości sektora bancassurance, którego nie sposób rozwinąć w pełni na łamach ograniczonej formuły artykułu.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Czech B., Komentarz do art. 189 kpc [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, t. 1–2, red. A. Marciniak, wyd. 4, Warszawa 2019.

Jędrzejewska M., Wpływ czynności procesowych na bieg przedawnienia, Warszawa 1984.

Komisja Nadzoru Finansowego, Rekomendacja U dotycząca dobrych praktyk w zakresie bancassurance, Warszawa, czerwiec 2014.

Kosiński H., Komentarz do art. 93 [w:] Prawo bankowe. Komentarz, red. H. Gronkiewicz-Waltz, Warszawa 2013.

Mrozowska B., Bancassurance – regulacje prawne i samoregulacja rynku, „Prawo Asekuracyjne” 2022, nr 3.

Nadolska A., Soft law w regulacji rynku finansowego w Polsce: rekomendacje, wytyczne i lista ostrzeżeń publicznych KNF, Warszawa 2021.

Nowak K., Ubezpieczenie nieruchomości z cesją praw jako zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego w kontekście interesu konsumenta, „Finanse i Prawo Finansowe” 2019, nr 4.

Orlicki M., Kilka uwag o przepisach dotyczących ubezpieczeń na cudzy rachunek w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, „Prawo Asekuracyjne” 2016, nr 1.

Orlicki M., Pozycja prawna banku w ubezpieczeniach bancassurance, „Prawo Asekuracyjne” 2008, nr 2.

Orlicki M., Umowa ubezpieczenia, Warszawa 2002.

Orlicki M., Założenia reformy regulacji prawnej ubezpieczeń na cudzy rachunek i ubezpieczeń służących zabezpieczeniu wierzytelności, „Prawo Asekuracyjne” 2013, nr 1.

Raport AMRON-SARFiN 2/2022, Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości, Raport nr 52.

Rogoziński D., Procesowa ochrona praw ubezpieczonego-konsumenta w kontekście realizacji prawnego zabezpieczenia wierzytelności kredytowej ustanowionego na umowie ubezpieczenia, „Bezpieczny Bank” 2019, nr 3(76).

Rogoziński D., Zabezpieczenie wierzytelności banku w drodze ubezpieczenia ryzyk działalności kredytowej a realizacja regresu ubezpieczeniowego, „Prawo Asekuracyjne” 2019, nr 3.

Szydłowska N., Bank jako uprawniony do dochodzenia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawartej jako zabezpieczenie spłaty kredytu, „Wiadomości Ubezpieczeniowe” 2018, nr 3.

Więcko-Tułowiecka M., Ubezpieczenia kredytu w kontekście zabezpieczenia interesów banków, „Monitor Prawa Bankowego” 2014, nr 11.

Pobrania

Opublikowane

2023-09-15

Jak cytować

Jurkiewicz, P., & Urbaniak, D. (2023). Problemy proceduralne ubezpieczenia kredytu hipotecznego zawartego z konsumentem. Gdańskie Studia Prawnicze, (3(60)/2023), 138–153. https://doi.org/10.26881/gsp.2023.3.09