Troska świeckich o Kościół. Inspiracje i pouczenia św. Katarzyny ze Sieny
Słowa kluczowe:
św. Katarzyna ze Sieny, mistyka chrześcijańska, duchowość dominikańska, Kościół katolickiAbstrakt
Święta Katarzyna ze Sieny (Caterina Benincasa) jest jedyną świecką osobą, której nadano tytuł doktora Kościoła. Żyła w XIV wieku – był to czas dominacji katolicyzmu w Europie oraz silnych związków między Kościołem rzymskokatolickim i państwami. Zarazem był to czas niewoli awiniońskiej, wielkiej schizmy zachodniej i epidemii dżumy, zwanej czarną śmiercią. W niniejszym artykule przedstawiono życie Katarzyny ze szczególnym uwzględnieniem jej troski o dobro Kościoła. Swoją do niego miłość wyraziła przede wszystkim poprzez modlitwę, działalność charytatywną oraz zabieganie o pojednanie zwaśnionych rodów i miast. Motywację i energię do działania czerpała z głębokiej wiary w Jezusa Chrystusa. Jej duchowość cechowało umiłowanie prawdy i wolności. Katarzyna zgromadziła wokół siebie grono przyjaciół, którzy po jej śmierci kontynuowali ich wcześniejszą działalność. Teksty dominikańskiej tercjarki zawierają treści dotyczące Kościoła, ale nie można ich traktować jako źródła zmian instytucjonalnych w Kościele. Życie Katarzyny jest cennym przykładem zaangażowania świeckich w odnowę Kościoła. Nie jest to gotowa recepta, ale może być wartościową inspiracją do rozwiązywania współczesnych problemów.
Downloads
Bibliografia
Bedouelle G., OP, Kościół w dziejach, tłum. A. Fabiś, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 1994.
Bedouelle G., St. Catherine of Siena: To Love the Church Is to Long for Her Renewal, online: <https://churchlifejournal.nd.edu/articles/st-catherine-of-siena-to-love-the-church-is-to-long-for-her-renewal/>,[dostęp: 16.04.2021].
Brophy D., Katarzyna ze Sieny. Niepokorna święta, tłum. J. Przybyłowska, T. Fortuna, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2011.
Fischer-Wollpert R., Leksykon papieży, tłum. B. Białecki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1997.
Grygiel L., Wstęp, w: Katarzyna ze Sieny, Listy, wybór, tłum. i oprac. L. Grygiel, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2016.
Katarzyna ze Sieny, Modlitwy, tłum. i oprac. L. Grygiel, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 1990.
Katarzyna ze Sieny, Dialog o Bożej Opatrzności, czyli Księga Boskiej Nauki, tłum. L. Staff, wstęp. W. Giertych, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2012.
Katarzyna ze Sieny, Listy, wybór, tłum. i oprac. L. Grygiel, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2016.
Kłoczowski J., Wspólnoty chrześcijańskie w tworzącej się Europie, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2003.
Konieczny M., Pokora, w: Encyklopedia katolicka, red. S. Wilk, t. 15, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2011.
Murray P., St. Catherine of Siena: Mystic of Fire, Preacher of Freedom, Word on Fire Institute, Park Ridge 2020.
Rajmund z Kapui, Żywot świętej Katarzyny ze Sieny, tłum. K. Suszyło, wstęp, red. i oprac. przypisów J. A. Spież, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2010.
Ryś G., Tożsamość i jedność Europy – w trzydziestą rocznicę Aktu Europejskiego, w: tenże, Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2016.
Tugwell S., OP, Osiem błogosławieństw: rozważania nad tradycja chrześcijańską, tłum. W. Unolt, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 1986.
Undset S., Saint Catherine of Siena, Ignatius Press, San Francisco 2009.
Woźniakowski J., Świeccy, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1987.