Wsparcie osób w spektrum autyzmu w procesie studiowania. Przykłady dobrych praktyk

Autor

DOI:

https://doi.org/10.26881/ndps.2023.50.12

Słowa kluczowe:

student o SPE, inkluzja, spektrum autyzmu, student z ASD, Lider/Asystent, neuroróżnorodność, neuronietypowość, uniwersalne projektowanie

Abstrakt

Obecnie dokonuje się wiele zmian dotyczących osób w spektrum autyzmu (ASD). Do niedawna dominował dyskurs medyczny, w którym autyzm jest ujmowany jako całościowe zaburzenie rozwoju, obecnie coraz częściej jest postrzegany jako odmienny, unikalny model rozwojowy. Wiele osób z autyzmem doświadcza problemów w nauce na różnych etapach edukacyjnych, które wynikają bardzo często z zaburzeń integracji sensorycznej oraz z trudności w koncentracji uwagi. Do tego nakładają się wtórne trudności o podłożu emocjonalnym i psychicznym. Osoba asystenta ucznia/studenta z autyzmem może przyczynić się do zwiększenia szans edukacyjnych takiego ucznia i może zminimalizować sytuacje traumatyzujące w środowisku szkolnym/akademickim. Przykładem takiego rozwiązania na poziomie szkolnictwa wyższego jest projekt „Asystent studenta z ASD”, który z powodzeniem został wdrożony przez polskie uczelnie. Zawiera on cztery główne filary, które odnoszą się do kluczowych postaci: Lidera/Asystenta, Adwokata społecznego (Asystenta) studenta z ASD, Studenta z ASD oraz Eksperta w tematyce neuroróżnorodności. Zaproponowany model wsparcia ma charakter uniwersalny i elastyczny, może więc być wdrażany w odniesieniu do osób o różnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Co ważne, uwzględnia on nowy sposób ujmowania spektrum autyzmu, który odnosi się do paradygmatu neuroróżnorodności. Idealnie wpisuje się więc w obecny trend (który jest widoczny na całym świecie) budowania włączającej kultury organizacyjnej z wykorzystaniem zasad uniwersalnego projektowania.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Gołębniak B.D., Pachowicz M. (red.) (2018), Ku inkluzji społeczno-kulturowej w szkole. Od pedagogiki klasy do pedagogiki włączającej, Wydawnictwo DSW-CDV.

Janiak W., Janiak J. (2022), Książka o człowieku w spektrum autyzmu, Wydawnictwo Natuli.

Ławicka J. (2019), Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej, Wydawnictwo Fundacja Prodeste.

Olechnowicz A. (2016), Specjalne potrzeby edukacyjne, PWN.

Pachowicz M. (2018), Inny, czyli kto? Obszary i podmioty inkluzji [w:] B.D. Gołębniak, M. Pachowicz (red.), Ku inkluzji społeczno-kulturowej w szkole. Od pedagogiki klasy do pedagogiki włączającej (s. 45–60) Wydawnictwo DSW-CDV.

Pachowicz M. (2023), Student neuroróżnorodny w procesie studiowania. Podręcznik dobrych praktyk, DGA&Sowelo (wersja online).

Źródła internetowe

http://fundacja-furia.pl/studia-asd/?page_id=4 [dostęp: 12.12.2023].

https://www.dga.pl/projekty/asystent-studenta-z-asd [dostęp: 12.12.2023].

http://www.inkubatorwielkichjutra.pl/asd/ [dostęp: 12.12.2023].

Pobrania

Opublikowane

2023-10-13

Jak cytować

Pachowicz, M. (2023). Wsparcie osób w spektrum autyzmu w procesie studiowania. Przykłady dobrych praktyk. Niepełnosprawność, (50), 189–203. https://doi.org/10.26881/ndps.2023.50.12

Numer

Dział

Artykuły