Między pierwszym a drugim etapem nauczania języka ojczystego: wyzwania i szanse
DOI:
https://doi.org/10.26881/jsr.2020.15.07Słowa kluczowe:
aksjologia, edukacja polonistyczna, język polski, kształcenie zintegrowane, nauczyciel, szkoła, uczeńAbstrakt
Spojrzenie na całość procesu nauczania – uczenia się w szkole podstawowej pod kątem kształtowania kompetencji kluczowej, jaką jest porozumiewanie się w języku ojczystym, wymaga uwzględnienia perspektywy zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu edukacyjnego. Artykuł odnosi się do założeń programowych edukacji polonistycznej na obu etapach edukacyjnych, wskazując wspólne obszary działań zarówno dla nauczyciela kształcenia zintegrowanego, jak i polonisty. W tekście zwrócono również uwagę na problemy, jakie towarzyszą uczniom przechodzącym z klasy trzeciej do czwartej.
Downloads
Bibliografia
Białek K., Bordzoł, P. (2015), Kompetencje polonistyczne trzecioklasistów, Warszawa.
Chrząstowska B. (2005), Wartości odkrywane, narzucane i postulowane w szkolnej edukacji polonistycznej, w: Polonistyka w przebudowie. Literaturoznawstwo – wiedza o języku – wiedza o kulturze – edukacja. Zjazd Polonistów, Kraków 22–25 września 2004, red. M. Czermińska i in., t. 2, Kraków.
Dagiel M. (2011), Pozwólmy dzieciom bawić się słowami, Warszawa.
Dobrowolska H. (1996), Jutro pójdę w świat. Przewodnik dla nauczyciela. Przedmiotowy system oceniania. Sprawdziany – do podręcznika i zeszytu ćwiczeń dla klasy 4 szkoły podstawowej, Warszawa.
Filipiak E. (2011), Z Wygotskim i Brunerem w tle: słownik pojęć kluczowych, Bydgoszcz.
Jędrychowska M. (1998), Najpierw człowiek. Szkolna edukacja kulturalno-literacka a problem kształcenia dydaktycznego polonistów. Refleksja teleologiczna, Kraków.
Jurek A. (2012), Metody nauki czytania i pisania z perspektywy trudności uczniów, Gdańsk.
Krzyżyk D. (2014), O (nie)obecności ortografii w podręcznikach szkolnych, w: Polonistyka dziś – kształcenie dla jutra, t. 3, red. K. Biedrzycki, W. Bobiński, A. Janus-Sitarz, R. Przybylska, Kraków.
[OBUT] Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów. Raport z badania OBUT 2012 (2012), red. A. Pregler, E. Wiatrak, Warszawa.
[PP] Podstawa programowa kształcenia ogólnego z komentarzem. Szkoła podstawowa. Język polski, https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2018/03/podstawa-programowa-ksztalcenia-ogolnego-z-komentarzem.-szkolapodstawowa-jezyk-polski.pdf.
[PPWP] Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego z komentarzem. Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna, https://www.ore.edu.pl/nowa-podstawa-programowa/WYCHOWANIE%20PRZEDSZKOLNE,%20EDUKACJA%20WCZESNOSZKOLNA/Podstawa%20programowa%20wychowania%20przedszkolnego%20i%20kształcenia%20ogólnego%20dla%20szkoły%20podstawowej%20z%20komentarzem.pdf.
Puzynina J. (1996), O języku wartości w szkole, „Polonistyka” 1996, nr 4.
Uryga Z. (1996), Wymiary przedmiotu, w: tegoż, Godziny polskiego, Kraków.
Wiatrak E. (red.) (2011), Trzecioklasista po pierwszym miesiącu nauki w klasie czwartej. Raport z badań dystansowych w klasie czwartej 2010, Warszawa.
Współpraca nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej (III klasa) z polonistą (IV klasa) w związku z badaniem OBUT 2013 JĘZYK POLSKI, www.obut.edu.pl.