Językowa kreacja domów wielkich Polaków w „Opowieściach Barbary Wachowicz”. Część II: H. Sienkiewicz i S. Żeromski – wielcy prozaicy
DOI:
https://doi.org/10.26881/jsr.2020.15.03Słowa kluczowe:
dwór polski, wielcy Polacy, polifonia, reportażAbstrakt
Kreacja analizowanych domów Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego w opowieściach biograficznych B. Wachowicz okazała się głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i silnie związana ze światopoglądem pisarki, która uważa, że to rodzinny dom wyposaża człowieka w trwałe wartości, przygotowuje go do służby drugiemu człowiekowi i ojczyźnie. W każdej z części „Opowieści Barbary Wachowicz” wypowiadają się liczne osoby – i to z ich punktu widzenia prezentowane jest spojrzenie na dom bohaterów, ale z wyraźnie dominującym głosem odautorskim. Wynikiem językowej kreacji tak wielu miejsc zamieszkania jest wielowymiarowy obraz wielu domów pisarzy, pełniący w badanym cyklu różne ważne funkcje. Za najważniejsze wśród nich należy uznać funkcję poznawczą i edukacyjną oraz towarzyszącą im funkcję wartościującą i estetyczną.
Downloads
Bibliografia
Literatura podmiotu
[CJK] Wachowicz B. (2008), Ciebie jedną kocham. Tropami Stefana Żeromskiego w „najściślejszej ojczyźnie”, Warszawa.
[DS] Wachowicz B. (2000), Dom Sienkiewicza, Warszawa.
[MJŻ] Wachowicz B. (2008), Marie jego życia, Warszawa.
[MnL] Wachowicz B. (2000), Malwy na lewadach, Warszawa.
[WPwOSIS] Wachowicz B. (2017), Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii. Fryderyk Chopin w Ojczyźnie i Szkocji, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Stefan Żeromski w Italii i Szwajcarii. Malwy na lewadach 1, Warszawa.
Literatura przedmiotu
Drozd J. (2014), Modlitewne świadectwa wojny i niewoli, „Język – Szkoła – Religia” nr 1.
Drozd J. (2019), Językowa kreacja domów wielkich Polaków w „Opowieściach Barbary Wachowicz”. Część I: A. Mickiewicz i J. Słowacki – dwaj wieszcze, „Język – Szkoła – Religia” nr 4.
Hutnikiewicz A. (1987), Żeromski, Warszawa.
Jochymek R. (2004), W zwierciadle biografii. Współczesna biografia literacka na przykładzie utworów Joanny Siedleckiej, Agaty Tuszyńskiej, Barbary Wachowicz, Warszawa.
Kowalewska-Dąbrowska J. (2016), Co znaczy słowo „dom” w poezji Anny Kamińskiej, w: Słowa bez tajemnic. Słowa w systemie i tekście t. 1, red. B. Milewska, D. Maryn-Stachurska, Gdańsk.
Kopaliński W. (2007), Słownik symboli, Warszawa.
[NE PWN] Nowa encyklopedia powszechna PWN (1995–96), Warszawa.
Olszewska M.J. (2005), Bogactwo wrażeń i próba ich wyrażania w „Zapiskach z podróży” Stefana Żeromskiego, w: Światy Stefana Żeromskiego. Studia, red. M.J. Olszewska, G.P. Bąbiak, Warszawa.
Sękowska E. (1999), Obraz domu i sąsiedztwa w „Panu Tadeuszu”, w: Mickiewicz i Kresy. Rozprawy przedstawione na międzynarodowej sesji naukowej w Krakowie, 4–6 grudnia 1997, red. Z. Kurzowa, Z. Cygal-Krupowa, Kraków.
[SJP PWN] Słownik języka polskiego PWN (b.d.), https://sjp.pwn.pl.
[SJPDor] Słownik języka polskiego (1958–1969), red. W. Doroszewski, Warszawa.
[SL XIX] Słownik literatury polskiej XIX wieku (1994), red. J. Bachórz, A. Kowalczykowa, Wrocław.
Sławiński J. (1998), Dzieło, język, tradycja, w: „Klasycy Współczesnej Polskiej Myśli Humanistycznej”. Tom 2: Prace wybrane Janusza Sławińskiego, red. W. Bolecki, t. 2, Kraków.
[WSJP] Wielki słownik języka polskiego, http://www.wsjp.pl.
Zawada A. (1995), Dwudziestolecie literackie, w: „A To Polska Właśnie”, Wrocław.