Słowo wstępne

Autor

Abstrakt

"Mamy przyjemność przedstawić Państwu numer tematyczny czasopisma „Etnografia Praktyki, Teorie, Doświadczenia” poświęcony antropologiom dzieciństwa Jako redaktorkom prowadzącym, zależało nam na dotarciu do tekstów opowiadających o różnych aspektach i odsłonach światów społeczno-kulturowych współczesnych dzieci, a jednocześnie nawiązujących do literatury z zakresu
interdyscyplinarnych studiów nad dzieciństwem Przede wszystkim chciałyśmy wyeksponować prace polskich naukowców i naukowczyń, którzy prowadzą badania dotyczące dzieciństw, w tym tych pracujących w interdyscyplinarnym nurcie nowych studiów nad dzieciństwem (new childhood studies)" 

Downloads

Download data is not yet available.

Biogramy autorów

Ewa Maciejewska-Mroczek - Uniwersytet Warszawski

doktorka socjologii, polonistka i amerykanistka, dr hab nauk o kulturze i religii Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem działającego na UW.
W pracy naukowej interesuje się miejscem i rolą dzieci we współczesnej kulturze, a w szczególności tym, jak realizowane jest ich prawo do bycia wysłuchanymi i do współtworzenia społeczeństwa.

Anna Witeska-Młynarczyk - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Antropolożka społeczna, adiunkta w Instytucie Socjologii UMCS, dr hab, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Zainteresowania: antropologia medyczna, studia nad dzieciństwem, procesy psychiatryzacji, pojęcie dobrostanu, autoetnografia, netnografia, antropologia środowiska i międzygatunkowa, procesy pamięci. 

Opublikowane

2024-12-27

Jak cytować

Maciejewska-Mroczek, E., & Witeska-Młynarczyk, A. (2024). Słowo wstępne. Etnografia. Praktyki, Teorie, Doświadczenia, (9), 7–14. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/etnografia/article/view/11615